« Ožujak 2024 »

Veliko finale Krimi tjedna
Autor: Ines Vađunec, 31. 3. 2016.

Zašto volimo krimiće? U novije vrijeme krimići postaju sve popularniji i ulaze u svoje zlatno doba. Čitaju ih gotovo svi. Često ih se svrstava u onu nižu kategoriju, trivijalnu literaturu zajedno s ljubićima, ali zaslužuju li oni tako nisko mjesto? Neki možda da, ali kako i u ljubićima, tako i u krimićima možemo naći prava remek-djela toga žanra. Čitanje krimića je prilika za razmišljanje, pogađanje, nagađanje, povezivanje, zapamćivanje, primjećivanje… Onda i ne mogu biti tako loši, zar ne?

Učenici 7.a, 7.c, 7. d i 7.e razreda OŠ „Braća Radić“ su sa svojim učiteljicama hrvatskoga jezika Ines Vađunec i Tanjom Galić Bermanec odlučili posvetiti malo veću pažnju ovom mnogima omiljenom žanru. Upravo iz tog razloga za njih je organiziran Krimi tjedan tijekom kojega su kroz brojne igre, zadatke i zabavu stjecali i proširivali svoja znanja o krimićima. Na satima hrvatskoga jezika govorilo se o počecima kriminalističkoga romana, najpoznatijim piscima krimića u svijetu i Hrvatskoj, rješavali su se brojni kvizovi i zagonetke, čitali se ulomci iz romana Arthura Conana Doylea, Agathe Christie i Pavla Pavličića te je odgledana TV serija Poirot. Sve je to činilo uvod u jedan zabavan i poučan projekt kojem je cilj bio povezivanje i druženje učenika te buđenje njihove originalnosti, lukavosti, znatiželje, maštovitosti i spretnosti.

Početkom ožujka u svakom je razredu izabran voditelj koji je dobio Krimi paketić s uputama za rad za svoj razred. Paketić je sadržavao igru asocijacija te osam zagonetki koje su vodile učenike do osam tragova. Učenici su u ovome dijelu pokazali odličan natjecateljski duh te su velikom brzinom uspjeli skupiti sve tragove koje su pronašli kod svojih bivših učiteljica iz nižih razreda, u školskoj knjižnici, kod ravnatelja i stručne službe te u gradu: u Knjižnici i čitaonici "Fran Galović", kinu "Velebit", Pučkom otvorenom učilištu, Muzeju grada Koprivnice i Glasu Podravine koji su nam izišli u susret i s veseljem se uključili u ovaj projekt. Ovo je ujedno bila i prilika da učenici posjete i neke od gradskih institucija u koje obično nemaju naviku često odlaziti.

Nakon skupljanja tragova učenici su prionuli na pisanje vijesti za rubriku Crna kronika u kojoj su morali iskoristiti svih osam riječi, tj. tragova koje su prethodno pronašli. Najbolju vijest biralo je povjerenstvo sastavljeno od školske knjižničarke Adrijane Hatadi te učiteljice Vesne Petrušić i nastavnika hrvatskoga jezika Slađana Mustača. Učenici su izradili i plakate za poticanje čitanja kriminalističkih romana, a o njihovoj je kvaliteti odlučivalo povjerenstvo u kojem su bile nastavnica likovne kulture Sanja Pakasin, učiteljica Renata Blažinec i školska knjižničarka Adrijana Hatadi.

Plakat 7.e - 1. mjesto

Plakat 7.d - 2. mjesto

Plakat 7.a - 3. mjesto

Plakat 7.c - 4. mjesto

Na kraju su još izradili društvene igre koje su ocjenjivale nastavnica engleskoga jezika Natalija Flamaceta Magdić i nastavnica vjeronauka Andreja Lukačić Franjić. Sve to donijelo je učenicima puno važnih bodova koji su im bili dobra platforma za veliko finale Krimi tjedna.

Finale je održano u utorak 29. ožujka 2016. Učenici su upućeni u trenutnu rang listu te im je naveden redoslijed igara u finalu. Skupljali su bodove u nekoliko igara: Sobi panike, Lovu na tragove, Laseru, Navođenju kradljivca i Zaštiti dragulja. Voditelji u tim igrama su im bili učitelji Antonio Stipan, Marijana Lokotar, Anica Vučeta, Tanja Galić Bermanec i Ines Vađunec koji su marljivo bilježili bodove natjecatelja i mjerili im vrijeme potrebno za izvođenje pojedinih aktivnosti.

7.d - igra Navođenje kradljivca

7.e - igra Zaštitite dragulje

7.c - igra Laser

7.a - igra Zaštitite dragulje

7.a - igra Navođenje kradljivca

Kad su svi razredi završili s igrama, uslijedio je zadnji dio finala – kviz o poznavanju kriminalističkih romana. Razrede su predstavljala po tri izabrana učenika koji su odgovarali na zadana pitanja pokazujući što su naučili u Krimi tjednu.

Finale je završilo proglašenjem pobjednika – 7.e razreda. Pobjednici su skupili 80 bodova, drugoplasirani 7.c 77 bodova, trećeplasirani 7.d 74 boda te posljednji 7.a razred 62 boda. Pobjednički razred dobio je pohvalnicu, besplatne ulaznice za kino te poklon pakete Podravke i Školske knjige.

Pobjednici finala Krimi tjedna - 7.e

Zahvaljujemo se svima koji su se uključili u ovaj projekt i pripomogli njegovoj uspješnoj realizaciji te se nadamo da su se učenici zabavili i ponešto novo naučili u ovom nešto drugačijem tipu nastave.

Ines Vađunec