Međunarodni projekt za poticanje čitanja dječje književnosti Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja
Autor: Adrijana Hatadi, 7. 4. 2016.

Vizija i misija Osnovne škole „Braća Radić“ Koprivnica vrlo su jednostavne, a u njima se krije životna mudrost na koju se u mnogim aspektima užurbanog života današnjice zaboravlja: prepoznati i podržati potencijal svakog učenika te osigurati priliku za različite vrste učenja usmjerene na razvoj sposobnosti i interesa.

Potpora toj težnji je i djelovanje školske knjižnice OŠ „Braća Radić“ Koprivnica. Knjižnica je posebno mjesto u školi, svojevrsni dnevni boravak, mjesto druženja i učenja. Korisnicima je dostupna 30 sati tjedno, a sadrži fond oko 10 000 knjiga. Školska knjižničarka Adrijana Hatadi provodi program Knjižnog odgoja i obrazovanja u svim razredima, projekte poticanja čitanja te ostale programe vezane uz popularizaciju čitanja i kulturnu i javnu djelatnost.

Stani i česti korisnici školske knjižnice dvadeset i dvoje je učenika 4.b razreda i njihova učiteljica Marija Petras. Vole čitati, istraživati, znatiželjni su i poticajni za rad. Upravo iz tih razloga uključeni su u projekt međunarodne suradnje i poticanja čitanja Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja. Škola se povezala sa OŠ Velika Nedelja iz susjedne Slovenije te od rujna 2015. surađuje na promociji hrvatske dječje književnosti i upoznavanju djela slovenske dječje književnosti,  jezika,  povijesti i kulture, promociji školske knjižnice, razvoju čitalačkih sposobnosti i vještina i promociji europskog identiteta.

4. b razred iz OŠ „Braća Radić“ Koprivnica čitao je knjigu slovenske autorice Dese Muck Totalno ozbiljno savršeni (Blazno resno popolni), a slovenski prijatelji iz OŠ Velika Nedelja knjigu Mire Gavrana Sretni dani (Srečni dnevi). Susret dviju škola, knjižničarki, učiteljica i ravnatelja dogodio se 31. ožujka 2016. u OŠ „Braća Radić“.

Bio je to divan dan i početak novog prijateljstva dviju škola. Iz Osnovne šole Velika Nedelja u posjet su došli učenici 5. a razreda, njihova učiteljica Darja Kovačec, školska knjižničarka Irena Skok - Mojsilovič i ravnatelj Anton Žumbar. Učenici domaćini pripremili su program dobrodošlice i ručno izrađene darove. Nakon prezentacije djela Sretni dani (Srečni dnevi), domaćini su goste poveli u razgledavanje škole, grada Koprivnice, posjetili su tvornicu Podravka i Galeriju Josipa Generalića u Hlebinama. Učenici i učitelji vesele se skorašnjem uzvratnom susretu kod prijatelja iz Slovenije 19. travnja 2016. Tamo će prezentirati djelo najpoznatije slovenske spisateljice za djecu i mlade Dese Muck.