Priroda je jedina knjiga koja na svim listovima nudi mnogo sadržaja. (Goethe)
Autor: Natalija Flamaceta Magdić, 19. 4. 2016.

Mi smo dio zemlje - zemlja je dio nas. Mirisne trave su nam sestre; jelen, pastuh i veliki orao braća. Stjenoviti vrhunci; sočni pašnjaci, toplo ponijevo tijelo i čovjek - sve pripada istoj obitelji.

Iz pisma indijanskog poglavice Seattlea velikom bijelom čovjeku u Washington, 1854.

U ponedjeljak, 18. travnja učenici petih razreda naše škole družili su se s učenicima PŠ Podravske Sesvete u sklopu terenske nastave povodom Dana planeta Zemlje.

Učenici su posjetili Podravske Sesvete gdje su domaćini, učenici 5.-8. razreda zajedno sa svojim učiteljima pripremili različite zanimljive aktivnosti.

Na početku su nas pozdravili Mirko Šandrovčan, ravnatelj škole Kloštar Podravski u čijem je sastavu Područna škola Podravske Sesvete, Renata Bratanović Palaić, voditeljica područne škole te ravnatelj naše škole Krešo Grgac. Svi su izrazili veliko zadovoljstvo na ovakvoj suradnji među školama i načinu rada s djecom koji oplemenjuje, pobuđuje kreativnost i stvara uvijek nova poznanstva.

U Parku mira gdje je 20 kipova od drveta koji prikazuju poznate povijesne osobe koje su utjecale na razvoj ekološke svijesti ljudi svoga vremena i kasnijih naraštaja učenici domaćini i njihovi učitelji Renata Bratanović Palaić, Zvjezdana Smes, Iva Šklebar, Kristina Benko Markovica, Ivana Papp, Ivana Fridrih Košutić, Tanja Buneta, Marin Ferderber i Zoran Suzić su na vrlo kreativan način približili djelovanje tih osoba kroz osam nastavnih predmeta: hrvatski i engleski jezik, geografiju, vjeronauk, matematiku, gazbenu i likovnu kulturu te prirodne znanosti.

Tako su naši učenici između ostalog mogli vidjeti kako kemijskim procesom nastaje vulkan, kako zvuči Oda radosti kad u pratnji budu boce instrumenti, okušati se u pirografiji ili otkriti na geografskoj karti zemlje odakle dolaze osobe prikazane na kipovima.

Saznali su i kako i kada se Dan planeta Zemlje obilježava u zemljama engleskog govornog područja, proširili su znanja o djelovanju Isusa Krista, Franje Asiškog, upoznali Talesa i izmjerili visinu pomoću sunca i sjene koju ono stvara.

Nakon što su učenici aktivno sudjelovali u planiranim aktivnostima, posjetili su zgradu Općine gdje su nam djelatnici općine Tomislav Bratanović i Kruno Posavec objasnili kako nastaju tradicijske pisanice rađene voskom i koncem te pokazali uskršnja jaja od drveza izrađena motornom pilom. Razgledali smo i izložbu pisanica izrađenih različitim tehnikama iz cijele Hrvatske te zajedno posadili stablo ginka ispred škole kao simbol suradnje i prijateljstva.

Domaćini su nam demonstrirali i tradicijske sportove čija udruga aktivno djeluje u Podravskim Sesvetama već 60-ak godina. Nakon demosntracije učenici, a i poneki učitelji, okušali su se u koturanju, kozličanju, bacanju potkove, hodanju na štakama i skakanju u vrećama.

U Sesvetama djeluje i gospodin Josip Cugovčan koji u svojoj etno kući čuva i njeguje kulturnu baštinu Podravine. Gospodin Cugovčan u svojoj etnološkoj, arheološkoj i paleontološkoj zbirci ima i ostatke kostiju i zuba mamuta i ostalih prapovijesnih životinja koji su oduševili učenike.

Nakon razgledavanja njegove kuće, zaputili smo se na obližnji Turističko rekreacijski centar Karaula gdje su učenici pisali haiku poeziju te prošetali uz rijeku Dravu udaljenu 100-ak metara od centra. Mikroskopirali smo uzorke vode uzete iz Drave te proučavali mikroorganizme.

Terensku nastavu završili smo vrlo aktivno – različitim igrama prema vlastitom ukusu.

Oprostitli smo se od novih prijatelja i vrlo susretljivih domaćina sa željom za što skorijim druženjem i uzvratnim susretom u Koprivnici.

Natalija Flamaceta Magdić i Tanja Galić Bermanec