RENESANSNA NOĆ KNJIGE U NAŠOJ ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI
Autor: Adrijana Hatadi, 24. 4. 2016.

Noć knjige manifestacija je kojom slavimo knjigu, kulturu čitanja i skrećemo pozornost na važnost čitanja i druženja s knjigom. Obilježili smo ju 22. travnja 2016. na Dan hrvatske knjige te uoči Svjetskog dana knjige i autorskih prava.

Noć knjige 2016. bila je u znaku obilježavanja dviju obljetnica u svjetskoj književnosti: 400 godina od smrti Williama Shakespearea i Miguela de Cervantesa – pisaca iz razdoblja renesanse.

Renesansom se ove školske godine bave učenici cijele škole dodatno zainteresirani za istraživanje i usvajanje znanja o Koprivnici i našoj okolici u doba renesanse (dodatne nastave iz povijesti, engleskog jezika, hrvatskog jezika i filmske družine, likovne skupine, plesne skupine, glazbenog sastava, skupine darovitih učenika 5+, skupine malih kemičara … ). Cilj nam je upoznati se s obilježjima renesanse na području plesa, glazbe, kuhinje, običaja, zanimanja, mode, arhitekture te naučeno prezentirati u svrhu promocije Renesansnog festivala u Koprivnici.

Stoga smo u Noći knjige odlučili u školskoj knjižnici napraviti renesansni ugođaj – obukli smo renesansnu odjeću, sjedili na slami i čitali knjige pod svjetlošću svijeća.

Učenici 6. razreda predstavili su knjige koje su sami napisali te izradili. Tema je bila Barbara Celjska.  4. b razred s učiteljicom Marijom Petras plesao je renesansni ples, a potom i ostale pokušao naučiti gracioznu koreografiju. Dojmljiv je bio i nastup učenika Jakova Pavlekovića koji je svirao gitaru. Priče za laku noć čitale su učiteljice. Učiteljica Danijela Ban pročitala je priču o sretnom zmaju, učiteljica Lidija Molnar i knjižničarka Adrijana Hatadi priče o Beloj ženi i Bajkačima iz Hrvatskih bajoslovlja Vida Baloga. Za kraj smo odigrali igru Crna kraljica jedan, dva, tri te tako priveli kraju ovu kulturnu manifestaciju u našoj školi.

Adrijana Hatadi, školska knjižničarka