PROMICANJE ISTINE O DOMOVINSKOM RATU
Autor: Lidija Petras, 15. 11. 2016.

U sklopu projekta „Promicanje istine o Domovinskom ratu u školama na području Koprivničko-križevačke županije“ Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Republike Hrvatske podružnica Koprivničko-križevačke županije,  omogućeno je i učenicima 8. – ih razreda naše škole da slušaju predavanje o Domovinskom ratu.

Tijekom nastave povijesti imali smo prilike slušati goste- predavače, branitelje  g. Ivicu Jurenec i g. Zvonka Virag. Predavači su održali satove u 8. –im razredima i svojim predavanjima održali punu pažnju učenika osmih razreda. Pojedini učenici postavljali su i dodatna pitanja, te spomenuli pojedine roditelje koji su sudjelovali u Domovinskom ratu. Nekoliko učenika pripremilo je pitanja za predavače, a neka prethodno pripremljena pitanja zvučala su kao da ih postavljaju pravi, profesionalni novinari!

Predavači su učenicima  govorili o stvaranju Hrvatske vojske, početku Domovinskog rata, događanjima u Koprivničko- Križevačkoj županiji, te o bojištima i žrtvama rata. Gosti – predavači su predavanje nadopunili prezentacijama u kojima su učenicima pokazali koji su krajevi bili okupirani tijekom rata i o vojno –redarstvenim operacijama. Učenici su mogli doznati kako je preuzeta koprivnička vojarna, koje su vojne postrojbe formirane te da je osim ljudstva Koprivničko – Križevačka županija opskrbljivala vojnike na svim bojištima (hrana, odjeća, obuća), te  dala utočište mnogim prognanicima i izbjeglicama. Istaknuta je i važna uloga  mnogih koprivničkih liječnika koji su bili prisutni na svim bojištima.
Svakako je sat sa braniteljima bio prekratak da bi u njega stalo sve što bi nam naši gosti imali za  reći, a isto tako i učenici htjeli pitati.
Nadamo se, da se  gostima svidjelo u našoj školi, a mi smo  zahvalni  nositeljima projekta , a posebno braniteljima g. Virag i g. Jurenec, na  ugodnom druženju i zanimljivom predavanju. Posebno smo im zahvalni što su ponudili mogućnost da ponovo dođu kao gosti u našu školu.

Anica Vučeta, prof.