« Ožujak 2024 »

POMAGAČI PUTUJU U GARDALAND!
Autor: Vesna Auer Gregor, 18. 11. 2016.

Naši pomagači osvojili su nagradu “Veliko srce koprivničkog djeteta” za pomaganje vršnjacima u svojem razredu i  školi tijekom prošle školske godine. Nagrada je dvodnevno putovanje u Gardaland!

Pomagači šestaši (sada sedmaši) - Nensi Glavnik, Gabrijela Horvat, Marija Gerić, Ema Suvalj, Lea Kranjec, Tena Šaško, Patricija Mihoci, Luka Županić, Ena Omrčen-Čeko, Doroteja Laljek, Gabrijela Cvelber, Matija Štefotić, Tereza Kokša - u svojim razrednim odjelima održali su komunikacijske radionice s ciljem razrješavanja problema u razredu vezanih uz ruganje i  govor međusobnog neuvažavanja i nastojali utjecati na poboljšanje razredne atmosfere i odnosa među učenicima.

Pomagači osmaši (sada srednjoškolci) - Anett Glavak, Ivana Ožegović, Dea Kostadinović, Ivana Štefotić, Ivan Virovec - posebno su se istakli  ukazivanjem za problem  samoozlijeđivanja među mladima. Osmislili su, proveli i obradili podatke ankete provedene u školi na tu temu te pružali individualnu potporu svojim vršnjacima koji su imali neki problem.

Njihove vještine, zalaganje i vrijednosti nenasilja i pomaganja koje promiču u svojim razredima prepoznali su članovi  koprivničkog Društva “Naša djeca”, Dječjeg gradskog vijeća  i Grada Koprivnice  koji unatrag dvije godine nagrađuju učenike osnovnih škola za njihova dobra djela i humanost.

Na svečanoj dodjeli nagrada pjevala je naša Ida Geto, a Romska plesna skupina svojim  je nastupom podigla atmosferu u publici.

Osim naših pomagača, za nagradu su nominirani učenici OŠ “Antun Nemčić Gostovinski  koji su članovi njihovog  Vijeća učenika, šest razrednih odjela iz OŠ “Đuro Ester” za  humanitarne projekte koje provode  te Fran Žagar, učenik 3. razreda OŠ „Đuro Ester“  za svoja dobra djela.

Uloga pomagača  u školi je zauzeti se za  žrtve ruganja ili nekog oblika nasilja, pomoći u razrješavanju sukoba u razredu, uključiti u društvo vršnjaka nesigurne ili izolirane učenike, založiti se za pravdu u razredu, uvažavanje različitosti, ukazivati na stereotipe i predrasude. Pomažu učenicima koji imaju neki ozbiljan problem da se ohrabre i zatraže pomoć odraslih. Osim toga, odgovaraju na anonimna pitanja iz Sandučića povjerenja postavljenog u školskom holu.

U tijeku su aktivnosti za biranje novih pomagača, učenika petih razreda. Sedmaši pomagači  održati će uskoro  radionice u petim razredima, pokazati što rade, koje osobine trebaju imati i koje vještine će naučiti na radionicama učenici koji se žele uključiti u ovaj program.

Petaši, uključite se!