« Ožujak 2024 »

Radionica animiranog filma u Čakovcu
Autor: Ines Vađunec, 4. 3. 2017.

U petak 3. ožujka 2017. učenici Filmske i Dramske skupine posjetili su grad Zrinskih – Čakovec. Razlog posjetu bio je sudjelovanje  u radionici animiranog filma u jednoj od najuspješnijih hrvatskih škola animacije – Školi animiranog filma Čakovec.

Učenike je kroz radionicu vodila gospođa Jasminka Bijelić Ljubić, voditeljica ŠAF-a Čakovec, mnogima od učenika već poznata budući da su zajedno surađivali na prošlogodišnjoj dvodnevnoj radionici animiranog filma u Hlebinama na kojoj je nastao "Naivni crtić" za koji su učenici dobili brojne pohvale, a i gospođa Jasminka je povodom Svjetskog dana animiranog filma u listopadu održala inspirativno predavanje i radionicu u našoj školi namijenjenu osmašima.

Po dolasku u ŠAF, koji se nalazi u sklopu Centra za kulturu, srdačno su nas dočekali brojni voditelji radionica i pokretač ove škole gospodin Edo Lukman koji je pokrenuo Školu prije čak 42 godine. Slijedilo je uvodno predavanje i razgledavanje prostora nakon čega su naši animatori-pripravnici prionuli na praktični rad.

Dok su učenici u Hlebinama pokušavali animirati motive sa slika poznatih slikara naivaca, ovaj put su vježbali i osvještavali tehnike animacije. Morali su nacrtati pet likova u pokretu koje su zatim fotografirali i pokretali u računalnom programu. Trebali su nacrtati i svoje karikature što je izazvalo opće oduševljenje. Na kraju dvosatne radionice učenici su proučili vlastite animirane uratke i iskazali svoje doživljaje s radionice koji su bili izuzetno pozitivni, a nakon toga su odgledali nekoliko filmova ŠAF-a Čakovec. O svakom im je filmu gospođa Jasminka ispričala priču o njegovom nastanku i sudbini samih autora što je učenicima bilo izuzetno zanimljivo.

Nakon završetka ove zanimljive i opuštajuće radionice, puni dojmova prošetali smo starom gradskom jezgrom i prekrasnim parkom te se nakon ručka puni dojmova vratili u Koprivnicu. Veselimo se budućoj suradnji sa ŠAF-om Čakovec i zahvaljujemo gospođi Jasminki na poučnom i zabavnom poslijepodnevu.

Ines Vađunec