Naši učenici na matematičkoj konferenciji u Bukureštu - Euromath 2017
Autor: Mara Grašić, 23. 4. 2017.

Šestero učenika naše škole inače polaznici "Centra izvrsnosti" boravili su od 29. ožujka do 2. travnja u Bukureštu na matematičkoj konferenciji "Euromath 2017" sa mentoricom Marom Grašić.

Konferencija se svake godine održava u drugom gradu Europe. Inicijator konferencije je Cyprus Mathematical Society, a suorganizator Thales Foundation. Projekt podržava Mathematical Society of SouthEastern Europe (MASSEE). Tijekom konferencije učenici su se natjecali u jednoj ili u dvije od kategorija MATHPresentation, MATHPoster i MATHeatre.

Osim naših učenika sudjelovali su i ostali polaznici Centra izvrsnosti sa svojim prezentacijama:

Mathematics and Music (Elizabeta Evačić), Mathematics in Crime Solving (Filip Jakupec), Application of Mathematics (Ena Omrčen – Čeko, Patricija Mihoci), Mathematics and Life (Hana Rajtarić), Maths in Sports (Igor Vrdoljak), Math in Video Games (Stjepan Đelekovčan), Tell me With an Equation (Jakov Dolenec, Andrija Njerš), Math and Cars; Connection that Moves the World (Borna Brlošić), Mathematics and Technology (Fran Filipović, Petar Sočev).

U kategoriji MATHPresentation natjecalo se ukupno 143 učenika podijeljeno u 53 tima, a u finale MATHeatra bilo je pozvano pet najboljih timova. Učenici Petar Sočev i Fran Filipović bili su najmlađi natjecatelji te su osim pohvala za izvrstan rad pohvaljeni i za to.

Osim matematičkih sadržaja učenici su razgledali Bukurešt, vidjeli Palatul Parlamentului – zgradu parlamenta, posjetili Romanian science centar, muzeje, uživali u sportskim aktivnostima, međusobnom druženju, a spomenimo i iskustvo prvog leta avionom i prezentiranja na engleskom jeziku pred velikim auditorijem. Pomoć u prezentiranju na engleskom jeziku učenicima je dala i nastavnica Danijela Ban.

Put u Rumunjsku omogućili su Grad Koprivnica, Podravka, ING Inspekt, Sport Dolenec, ROBI Reklamni studio, Kading d.o.o. i roditelji učenika.

Svi učenici sa svojim mentoricama i ravnateljima bili su na prijemu kod koprivničkog gradonačelnika Mišela Jakšića i zamjenice Melite Samoborec.

– Izuzetna nam je čast i zadovoljstvo da kroz poticanje matematičke izvrsnosti, koja će vam koristiti u daljnjem razvoju, kao i razvoju ustanova, institucija i tvrtki u kojima ćete, jednog dana raditi, razvijamo i naš grad, našu županiju ali i našu zemlju. Vi ste pokazatelj da imamo puno prekrasnih mladih ljudi koji mogu budućnost ne samo oslikati već i izračunati u puno vedrijim, puno ljepšim tonovima nego kao što danas izgleda – rekao je učenicima  gradonačelnik Mišel Jakšić.