« Ožujak 2024 »

Zanimljivi gosti na Satu razrednika
Autor: Ines Vađunec, 24. 4. 2017.

Učenici 8.e razreda imali su čast u ponedjeljak 24. travnja 2017. na Satu razrednika ugostiti volonterku Martinu Kazinoti i njenog psa Tria. Kroz zanimljivo interaktivno predavanje i prezentaciju naučili su kako se pravilno trebamo odnositi prema kućnim ljubimcima.

Kućni ljubimci su članovi obitelji prema kojima se moramo odnositi s dužnim poštovanjem i o njima voditi posebnu brigu. Trebamo ih socijalizirati, redovito voditi brigu o njihovom zdravlju, šetati ih, igrati se s njima, provoditi vrijeme s njima i ono što je najvažnije, voljeti ih.

Životinje se nikako ne smiju držati u malim skučenim prostorima u kojima se ne mogu slobodno kretati, ne smiju se držati izolirane, ostavljati često same niti držati na lancu ili u malim kavezima. Odgovornost je svakog vlasnika da procijeni kakve uvjete životinji može pružiti i koliko slobodnog vremena i sredstava za nju može izdvojiti. U skladu s tim zatim treba i odabrati životinju koja bi mu svojim karakterom i životnim potrebama odgovarala kao ljubimac ili je pak uopće ne odabrati ukoliko uvidi da za nju nema uvjete.

Martina je naglasila da kućni ljubimci nisu igračke i da ih ne uzimamo samo ako su nam slatki kad su mali, već da, kad ih odaberemo, oni ostaju naši cijelog svog života pa im moramo pružiti adekvatnu skrb u svim njihovim životnim razdobljima. Učenici su saznali da postoje mnoga skloništa u kojima svoj novi dom nestrpljivo čeka puno prekrasnih životinja koje mogu spasiti, udomiti i tako usrećiti njihov i svoj život.  U azilima je čak 75 % čistokrvnih pasa koje vlasnici napuštaju kad im prestanu biti zanimljivi. Istaknuta je važnost sterilizacije i kastracije životinja budući da je koprivnički azil još uvijek mjesto gdje neudomljene životinje budu eutanizirane nakon mjesec dana iako bi uskoro trebao postati "no kill" azil. Poseban je naglasak stavljen na osvještavanje problema zlostavljanja životinja, tj. potrebu da reagiramo čim vidimo da netko zlostavlja životinju i prijavimo to nadležnim institucijama.

Učenici su kroz izlaganje imali priliku upoznati Martinine ljubimce i njihove tragične priče te sudbine drugih napuštenih i zlostavljanih životinja koje su zahvaljujući požrtvovnosti volontera našle sretan dom. Na kraju predavanja Martina je pozvala učenike da budu dobri jedni prema drugima i prema životinjama, a učenici su dobili priliku poigrati se s Triom. Nadamo se da će ova inicijativa zaživjeti i u sljedećoj školskoj godini kako bi se što više generacija naših učenika odlučilo darovati svoje vrijeme kako bi pomogli napuštenim i nezbrinutim životinjama da dobiju svoj sigurni i topli dom.

Ines Vađunec