POMAGAČI NA NAGRADNOM PUTOVANJU U ITALIJI
Autor: Vesna Auer Gregor, 26. 4. 2017.

Učenici uključeni u projekt Vršnjaci pomagači dobili su nagradu  Veliko srce koprivničkog djeteta na natječaju za Naj dječje djelo u šk. godini 2015./2016. Zbog pokazane humanosti, solidarnosti i pomaganja vršnjacima nagrađeni su dvodnevnim putovanjem u Italiju gdje su posjetili Veronu i proveli nezaboravan dan u zabavnom parku  Gardaland i Sea life.

U školi se sedmu godinu provodi projekt Vršnjaci Pomagači s ciljem razvijanja međuvršnjačke pomoći u rješavanju različitih problema s kojima se učenici susreću te promoviranja brižnosti, uvažavanja, prijateljstva i suradnje, a sprečavanja nasilja i netolerancije. Prošle školske godine osobito su aktivni bili pomagači  šestih i osmih razreda. Šestaši su, između ostalog, u svojim razrednim odjelima održali komunikacijske radionice da bi riješili probleme ruganja i međusobnog neuvažavanja dok su osmaši  upozorili  na problem samoozljeđivanja među mladima. Osmislili su, proveli i obradili podatke ankete provedene u školi o toj temi te pružali individualnu potporu vršnjacima u situacijama kad im je bila potrebna. Njihovi napori i dobre namjere su prepoznati i rezultirali ovom vrijednom nagradom koju dodjeljuje Grad Koprivnica i Društvo naša djeca.

Kako se bližilo vrijeme putovanja, napetost i nestrpljenje su rasli. Putovanje je započelo noćnom vožnjom autobusom kroz Sloveniju do Italije. Ujutro smo stigli u Veronu,razgledali glavne znamenitosti,prošetali živopisnim ulicama i trgovima.

Naravno, obišli smo i Romeovu i  Julijinu kuću.

Verona  je poznata diljem svijeta upravo zbog  priče o nesretnoj ljubavi Romea i Julije koju je u svom djelu ovjekovječio slavni engleski pisac William Shakespeare. U starom dijelu Verone još uvijek postoji Julijina kuća i slavni balkon ispod kojeg je zaljubljeni Romeo šaputao nježne riječi svojoj ljubljenoj  i na kojem je Julija izrekla slavnu rečenicu: “Romeo, Romeo, o zašto si Romeo?”, kojom  proklinje sudbinu što se zaljubila baš u Romea.

U dvorištu se nalazi  kip Julije izliven u bronci s grudima koje izgledaju kao da su od zlata zbog mnogobrojnih dodira posjetioca. Vjeruje se da će onaj koji dodirne Julijine grudi imati sreću u ljubavi. Zaljubljeni su ostavili svoje poruke i zaželjeli ljubavne želje.

Poslijepodne smo obišli  poznati akvarij GARDALAND SEA LIFE AQUARIUM u kojem smo uživali u magičnom podmorskom svijetu, a nakon toga slijedi odmor i šetnja  uz jezero Lago di Garda.

Prespavali smo u Solferinu, malom mjestu u  blizini jezera. U okolici je bilo poprište jedne od najvećih bitaka u povijesti u kojoj su talijansko-francuske snage porazile Austrijance.

Drugi dan putovanja bio je u znaku zabavnog parka Gardaland gdje smo uživali u mnogobrojnim atrakcijama koje podižu adrenalin, potiču avanturistički duh, nakratko nas vode u svijet fantazije ili prošlost.

Kući smo se vratili u kasnim večernjim satima umorni i prepuni dojmova. Ponovilo se!