Live Skype Lesson Event povodom Svjetskog dana oceana
Autor: Natalija Flamaceta Magdić, 8. 6. 2017.

Jeste li znali da je lipanj svjetski mjesec oceana, a 8.lipanj Svjetski dan oceana? Tim povodom organizirane su mnoge aktivnosti u svijetu kojima se skreće pozornost na važnost oceana i potrebu njihove  zaštite. Šestaši su se pridružili obilježavanju sudjelovanjem u virtualnom izletu podmorjem.

U sklopu mjeseca oceana Microsoft Educators Comunity (Microsoft-ova zajednica edukatora) organizirala je predavanje dr Mikki McComb-Kobza sa Ocean First Institute na Floridi te virtualni izlet floridskim akvatorijem. Predavanje se moglo pratiti putem Skype-a i započelo je u 10 sati po pacifičkom vremenu tj. u 19 sati po srednje europskom vremenu.

Zainteresirani učenici šestih razreda predavanje su pratili u učionici engleskog jezika. Zajedno s nama, skypalo je još stotinjak škola iz cijelog svijeta.

Dr McComb je na vrlo zanimljiv i pristupačan način predstavila oceane i neke njihove stanovnike. Učenici su saznali da je istraženo samo 5% svjetskih oceana (i da znanstvenici više znaju o Marsu, nego o oceanima), odakle koraljma bijela boja i čega je ona znak, da se Veliki koraljni greben u Australiji vidi iz svemira, da u oceanima živi oko 500 vrsta morskih pasa (najmanji stane u dlan, a ima i onih koji mogu "hodati" po koraljima), da postoji svijetleća riba s prozirnom glavom (Macropina microstoma) i još mnogo toga.

Predavačica je posebno naglasila važnost oceana za život na zemlji, nužnost odgovornog ponašanja prema vodama te posljedice neodgovornog ponašanja. Tako, recimo, vrste kornjača koje se hrane meduzama često pojedu plastične vrečice koje plutaju oceanima jer ih zamijene meduzama te ih puno ugiba.

Na žalost zbog nevremena na Floridi nismo uspjeli uživo zaroniti u njihovo podmorje, ali smo zato od dr. McComb saznali mnogo zanimljvih podataka o morskim stvorenjima i prvi puta bili na virtualnom izletu.

Obzirom na zadovoljstvo učenika doživljenim, bit će ih još!

Teacher Natalija Flamaceta Magdić