« Ožujak 2024 »

ŠKOLSKA EKSKURZIJA 7.B RAZREDA (SREDNJA DALMACIJA – PAKOŠTANE)
Autor: Danijela Ban, 10. 7. 2017.

Učenici 7.b razreda su, od 19.6. do 23.6. ove školske godine, zajedno sa svojom razrednicom Danijelom Ban i pratiteljicom Marom Grašić te u pratnji licencirane turističke pratiteljice Tihane Klajzner iz agencije Niba tours, bili na nezaboravnoj školskoj ekskurziji.

Pripreme za našu školsku ekskurziju počele su već nakon odabira turističke agencije koju je Povjerenstvo za izvođenje izvanučioničke nastave - školske ekskurzije 7.b razreda, zajedno sa roditeljima našeg razreda, odabralo kao najpovoljniju. Tako smo već od siječnja, u dogovoru i uz pomoć roditelja iz razreda, organizirali akcije uz Valentinovo i Uskrs te smo, prodajom kolača, čajeva, sokova i prigodnih ukrasa sakupili „džeparac za maturalac“ za sve učenike našeg razreda. Kao razrednica zahvaljujem roditeljima, bakama i djedovima koji su nam pri tome uvelike pomagali (i naučili svoju djecu, unučice i unuke pripremi finih slastica :). Također su nam pomagali i u prikupljanju plastičnih boca svaki mjesec (prodajom boca također smo povisili ukupni iznos „džeparca“ svakom učeniku) pa možemo zaključiti da smo u naš mali „razredni projekt“ unijeli sve komponente ekološkog, zdravstvenog i građanskog odgoja s ciljem međusobne bolje suradnje svih onih koji su dio naše „male razredne zajednice“. Također zahvaljujemo i na suradnji Udruzi Roma „Korak Po Korak“ Koprivničko – križevačke županije te Centru za socijalnu skrb Koprivnica na pomoći oko sufinanciranja školske ekskurzije za dvije učenice našeg razreda.

Potom je 19. lipnja konačno došao i taj dan da svih 20 učenika 7.b razreda krene na naš dugo očekivani maturalac!

U ranim jutarnjim satima krenuli smo autobusom ispred škole put našeg odredišta – hotela „Marin“ u prekrasnim malom mjestu Pakoštane, smještenom u samom srcu Dalmacije.

Prvi dan našeg putovanja započeli smo posjetom muzeju Domovinskog rata na otvorenom u Karlovcu (posjet je bio gratis agencije Niba tours) gdje smo mogli vidjeti ostatke objekata te vojnih vozila oštećenih ratnim djelovanjem u Domovinskom ratu. Potom smo u Karlovcu posjetili i muzej „Aquatika“ prvi slatkovodni akvarij u Hrvatskoj gdje smo obišli oko 25 bazena s oko pet tisuća riba iz naših rijeka.

U popodnevnim smo satima  došli u Pakoštane u hotel „Marin“ te se smjestili u klimatizirane sobe, otišli na kasniji ručak, a odmah potom i na poslijepodnevno kupanje na 150 metara udaljenu plažu. Vrijeme je bilo prekrasno te nam je ostatak dana bio ispunjen igrama na plaži, kupanjem i  sportskim aktivnostima.

Drugi dan, nakon doručka i prijepodnevnog kupanja na plaži u Pakoštanima te ručka, otišli smo do Solane u Ninu (također gratis agencije Niba tours) gdje smo saznali kako se sol  proizvodi tradicionalno i u suživotu s prirodom već 1500 godina te da generacijama polja ninskih soli daju najbolje od sunca, Jadranskog mora i bure s Velebita kao i da je ta ekološka sol, brana ljudskom rukom, potpuno prirodna i biodinamična. Posjetili smo i romantičnu krunidbenu crkvu sv. Nikole u Ninu mjesto gdje se odigravao važan dio hrvatske povijesti, vidjeli i najmanju katedralu na svijetu - crkvu sv. Križa, dodirnuli palac Grgura Ninskog i poželjeli želju…

Krenuli smo potom prema Zadru te se očarali bogatstvom crkvene izložbe „Zlato i srebro Zadra“, razgledali grad uz stručno vodstvo te se nakon toga odmorili uz suvremenu instalaciju „Morske orgulje“ i slušali čudesan i pomalo mističan zvuk ovog u svijetu jedinstvenog koncerta. Druga urbana instalacija „Pozdrav suncu“ posebno nas je oduševila u sumrak intenzitetom i bojama svjetlosti te smo se nakon svega, prepuni dojmova, vratili u Pakoštane.

Treći dan smo, odmah nakon doručka, krenuli u Šibenik, grad u kojem se upravo odvijao Međunarodni dječji festival tako da smo uživali u šarenim dječjim likovnim radovima kojima su bile ukrašene sve ulice Šibenika. Nakon razgleda grada uz stručno vodstvo i ručka uz rivu, krenuli smo u Solaris i poznati Aquapark gdje su nas ostatak popodneva sve do večeri oduševljavali brojni tobogani, mlaznice, prskalice i vodopadi te atrakcije poput izuzetno popularne „lijene rijeke“, u čemu, vjerujte nam, jednako uživaju veliki i mali gosti - to nam je bilo zaista nezaboravno i veselo suncem okupano popodne!

Četvrti dan, također nakon doručka, krenuli smo na još jedan izuzetan izlet - na NP Kornati  te smo izletničkim brodom imali cjelodnevni kružni obilazak akvatorija koji odavno plijeni pozornost brojnih nautičara, ronilaca i drugih zaljubljenika u prirodu. Ručali smo u rustikalnom obiteljskom restoranu Vruje i kupali se na jedinstvenoj pješčanoj plaži Levranka.

Zadnjeg dana naše školske ekskurzije, nakon doručka i odlaska iz hotela „Marin“ uslijedio je još posjet Rastokama.

Jeste li znali da je 1962.g. njemačka produkcijska kuća „Rialto film“ snimala svoj prvi western film „Winnetou“ te da je tu još uvijek totem sa snimanja filma?

Uživali smo u prirodi i mnoštvu malih slapova od kojih su najljepši Buk, Hrvoje i Vilina kosa. Nakon ručka u Rastokama, prepuni dojmova s našeg maturalnog putovanja, krenuli smo prema Koprivnici, ali putem nas je dočekalo još jedno iznenađenje turističke agencije Niba tours.

Naime, naša turistička pratiteljica osmislila je kviz za učenike u dvije skupine, a četvero najboljih u znanju (o svemu što smo na našem maturalcu naučili) bilo je nagrađeno vrijednim nagradama – tri cjelodnevna izleta (kupanje u Crikvenici) i jednom utješnom nagradom – mirisnom soli za kupanje iz Solane Nin i magnetićem iz Pakoštana!

Uz još nekoliko kraćih zaustavljanja stigli smo u Koprivnicu, a naše prekrasno i poučno maturalno putovanje ostat će nam sigurno zauvijek u sjećanju!

Razrednica: Danijela Ban