Mala ilirska škola Ivan Krizmanić
Autor: Vesnica Mlinarić, 15. 10. 2017.

U povodu obilježavanja 175. godišnjice osnutka Matice hrvatske u Mariji Bistrici, Općinska knjižnica i čitaonica Marija Bistrica pod pokroviteljstvom Krapinsko-zagorske županije i uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja, organizirala je „Malu ilirsku školu Ivan Krizmanić.“ Završnica je održana u subotu, 14. listopada, u Domu kulture u Mariji Bistrici, a počela je objavom likovno-literarnog natječaja. Tema likovnog natječaja bila je „Gajica“, a literarnog „Prestanimo svaki na svojoj struni brenkati, složimo liru u jedno soglasje...“, iz proglasa Ljudevita Gaja u Danici iz 1835. godine.

Učenici 4. c razreda na literarnom natječaju ostvarili su izvrsne rezultate. Učenik Lovro Golubić za svoj rad „Moja draga Hrvatska“ osvojio je 1. mjesto, a učenica Korana Grgac za svoj literarni rad „Moja domovina“ osvojila je 3. mjesto. Lovrina i Koranina učiteljica i mentorica je Vesna Mlinarić. Nagrađeni učenici dobili su diplomu Male ilirske škole i medalju koju je izradio dizajner Srećko Lacković.

Nakon svečanog programa i dodjela nagrada za nagrađene učenike i njihove mentore organiziran je edukativni izlet po Hrvatskom zagorju.

Najprije smo posjetili Muzej Ljudevita Gaja u Krapini, koji se nalazi u njegovoj rodnoj kući. Uz stručno vodstvo razgledali smo njegove portrete i portrete njegove obitelji, fotokopije njegovih rukopisa, tiskanih tekstova, knjiga i brošura. Učenici su proširili svoje spoznaje o životu i djelovanju Ljudevita Gaja te njegovoj ulozi u razvoju hrvatskog jezika.

Uslijedio je odlazak u Klanjec u kojem smo posjetili Galeriju Antuna Augustinčića, proslavljenog hrvatskog kipara. Vidjeli smo njegova najznačajnija djela.

Zaustavili smo se u Gornjoj Stubici i obišli dvorac Oršić - današnji Muzej seljačkih buna. Izvrsno nam je prikazana burna feudalna prošlost Hrvatskog zagorja. Saznali smo mnogo o velikaškim posjedima i utvrdama. Čuli smo mnogo priča i legenda vezanih uz članove plemićkih obitelji.

Bio je to posebno lijep dan koji će nam ostati dugo u sjećanju.

Čestitke našim učenicima!

Učiteljica Vesna Mlinarić