« Ožujak 2024 »

Terenska nastava Područne škole Starigrad u Zagrebu
Autor: Kristina Brozović, 20. 10. 2017.

Dana, 18. listopada, učenici 4. razreda Područne škole Starigrad su u suradnji sa 4. razredima Osnovne škole Koprivnički Ivanec posjetili glavni grad Republike Hrvatske - Zagreb.

Topao i sunčan listopadni dan omogućio nam je da na ugodan način upoznamo znamenitosti i zanimljivosti našega glavnoga grada.

Posjetili smo Zračnu luku Dr. Franjo Tuđman gdje smo s interesom pratili djelatnicu zračne luke koja nam je objasnila na koji način se putuje avionom. Prošetali smo terminalom, postavljali brojna pitanja i divili se izgledu aviona i zračne piste koju smo promatrali kroz staklenu stijenu sjevernog pročelja terminala.

Nakon toga smo otišli u Tehnički muzej i Planetarij pa uz stručno vodstvo upoznali avione, helikoptere, automobile, brodove te ostala vozila, položaj zvijezda na nebu i prošetali rekonstrukcijom rudnika. Tehnički muzej je izrađen po uzoru na svjetske tehničko-znanstvene muzeje.

Poslije ručka smo se zabavili razgledom kulturno-povijesnih znamenitosti grada pa smo prošetali Kaptolom, razgledali katedralu, Trg sv. Marka,prošli kroz Kamenita vrata, otišli na Grič, do kule Lotršćak odakle smo se spustili uspinjačom do Ilice, prošetali novouređenim Tunelom Grič u kojem smo zatekli mnoge zanimljivosti iz prošlosti, umjetničke instalacije, a najzanimljivija nam je bila pljusak usred tunela gdje smo morali koristiti kišobrane. Tada smo otišli do glavnog zagrebačkog trga, Trga bana Josipa Jelačića. Kip bana je imao crvenu kravatu kao i većina muških kipova jer je baš, na dan našeg izleta, bio Dan kravate.

Lijepo smo se proveli, a učenici su se puni dojmova vratili kući.