« Ožujak 2024 »

Školski čitateljski klub posjetio Interliber i Kuću Šenoa
Autor: Ines Vađunec, 13. 11. 2017.

Početkom prošle školske godine inicijativom učiteljica hrvatskoga jezika Tanje Galić Bermanec i Ines Vađunec pokrenut je školski čitateljski klub Lijina gajbica.  Čitateljski klub okuplja učenike petih i sedmih razreda, zaljubljenike u knjigu i čitanje, druženje i kvalitetno provedeno vrijeme.

Kako bismo u potpunosti uronili u svijet knjiga, odlučili smo i ove godine i to u subotu 11. studenog 2017. posjetiti zagrebački Interliber – 40. međunarodni sajam knjiga i učila koji se već tradicionalno obilježava na Zagrebačkom velesajmu. Riječ je o pravom raju za knjigoljupce. Na sajmu smo proveli gotovo dva sata uživajući u obilju knjiga koje su ponudili brojni izdavači. Posjetili smo sve štandove u paviljonima 5 i 6, a uz knjige, uživali i u brojnim popratnim sadržajima.

Nakon sajma posjetili smo Kuću Šenoa. Ondje smo uz stručno vodstvo gospođe Jasmine Reis, inače članice obitelji Šenoa, imali priliku upoznati život i rad jednog od najvećih hrvatskih pisaca, Augusta Šenoe.

S velikim smo zanimanjem otkrivali mnoge neispričane priče, tzv. štiklece iz svih razdoblja života i stvaralaštva ovog cijenjenog književnika koji je usprkos kratkom životu ostavio neizbrisiv trag u hrvatskoj književnosti.

Razgledali smo njegovu vrijednu ostavštinu, obiteljske fotografije pa i svjedodžbu na kojoj je stajalo da je u gimnaziji Šenoina ocjena iz pisanog rada bila slaba, ali nam je pojašnjeno da se to odnosilo samo na krasopis, a ne na sam rad. Učenici su imali priliku i okušati se u sviranju Šenoina glasovira.

Gospođa Reis je strpljivo i iscrpno odgovarala na brojna pitanja znatiželjnih učenika pa smo u Kući Šenoa ostali gotovo dva sata.

Potom smo još prošetali centrom Zagreba i poslikali se s najzagrebačkijim sinom Augustom Šenoom. Uživali smo u ovom bogatom danu, zajedničkom druženju i razgovoru te smo se punih vrećica knjiga vratili u našu Koprivnicu.

Ines Vađunec i Tanja Galić Bermanec