Zabavno putovanje u stari vijek
Autor: Ines Vađunec, 6. 3. 2018.

Učenici 7.a i 7.c razreda OŠ „Braća Radić“, koji su članovi Dramske skupine, odlučili su počastiti svoje roditelje, prijatelje i nastavnike zajedničkim putovanjem u daleku prošlost i ne tako daleku Grčku.

28. veljače 2018. naši su talentirani mladi glumci priredili zabavni spektakl na engleskome jeziku odigravši zapažene uloge u povijesnom igrokazu  Hysterical History of the Trojan War. Gledatelji su se mogli na trenutak vratiti u školske klupe i prisjetiti se sati povijesti i priče o Trojanskom ratu.

U glavnim ulogama nastupili su Jakov Hemetek (Apollo i Ajax), Vito Periša (Paris i Odysseus), Mia Sremec (Athena i Agamemnon), Vjekoslav Evačić (Zeus i Achilles), Nina Njegovec (Poseidon i Menelaus), Hana Rajtarić (Helen), Lucija Tot (Cassandra), Josip Mikulić (Hector), Leona Premužić (Hera), Dora Marinac (Guard), Marko Canjuga (Homer) i Petra Habdija (Patroclus). Za režiju se pobrinula učiteljica hrvatskoga jezika Ines Vađunec. Kulise je izradila učiteljica likovne kulture Kristina Vuković, a trojanskoga konja učenica Ema Vinković. Predstava je, povezujući povijesne događaje i ličnosti s modernim pristupom poučavanja povijesti, prikazala jedan period povijesti Stare Grčke u vrijeme Trojanskoga rata. Na sceni su se izmjenjivale političke spletke, sukobi grčkih božanstava i junaka, donošenje ratnih odluka s ponekom ljubavnom scenom između Parisa i Helen, najljepše žene toga doba zbog čije je otmice i započeo ovaj rat.

Učenici su se za ovaj trenutak marljivo pripremali nekoliko mjeseci uvježbavajući svoje uloge i svladavajući veliku količinu teksta na stranome jeziku na brojnim probama na koje su se savjesno odazivali. Premijera 1. čina bila je na prošlogodišnjem županijskom natjecanju iz engleskoga jezika, a premijera 2. čina na ovogodišnjem. Predstava je privukla mnogo gledatelja koji su bučnim aplauzom nagradili trud glumaca. Učenici su pokazali velik interes za ovaj oblik nastave pa se nadamo da ćemo i u budućnosti nastaviti s ovom praksom poticanja ljubavi prema dramskome izričaju, kao i otkrivanja zabavne, a ujedno i poučne strane povijesti.

Ines Vađunec