Učenici naše škole - vratili se s međunarodnog natjecanja s tri odličja iz Krakowa
Autor: Mara Grašić, 18. 3. 2018.

Ciparsko matematičko udruženje i Thales fondacija u suradnji s Matematičkim udruženjem jugoistočne Europe organizatori su Europske konferencije mladih matematičara -EuroMath-2018 koja se ove godine održala od 7.do 11. ožujka u Krakowu u Poljskoj. Konferncija se održava već desetu godinu za redom, a mogu sudjelovati učenici od 9 do 18 godina starosti. Konferencija se sastoji od radionica i predavanja (držali eminentni europski znanstvenici) te od natjecanja u pet kategorija (MaTHPresentation, MaTHFaktor, MATHeatre, ScienceFaktor i MATHPoster Design Competition)

Natjecanje se odvija u dvije faze. Učenici prijavljuju svoje radove putem interneta, snimaju video, komisija pregledava i valorizira pristigle radove.

Učenici naše škole :

1.Ena Omrčen Čeko

2.Patricija Mihoci

3.Josip Mikulić

4.Nikola Kušek

5.Fran Filipović

6.Elizabeta Evačić

7.Tara Šambar

8.Ida Rupčić

9.Niko Sertić

zadovoljili su kriterije te pozvani u tri kategorije sa svojom mentoricom Marom Grašić.

Prezentiranje njihovih radova na engleskom jeziku ocijenila je komisija u sastavu profesora iz Njemačke, Slovenije, Grčke, Cipra i Poljske.

Najbolji među njima osvojili su prva tri mjesta, a među njima su i naši učenici.

Ida druga u kategoriji ScienceFaktor, a Josip drugi u kategoriji MaTHfaktor i kategoriji euroMath Presentation je rezultat koji zahtijeva veliku odvažnost, njih i njihovih kolega s kojima su timski radili.

U svoje prezentacije i izlaganja naši učenici uklopili su brojne životne situacije i probleme, kao na primjer priču o Uskrsu i Božiću u Podravini, video igrama, nogometu, shopingu, novinarstvu, kockanju, planiranju, urbanističkom planu, inženjeringu, šivanju odjeće i računalima, japanskom množenju, muzici, mjernim jedinicama, izviđačima...

Sve su te teme povezali s matematikom i znanošću i pokazali da je ona svugdje oko nas.

Dokaz da posjeduju niz kompetencija i vještina je činjenica da su najmlađi sudionici tog natjecanja a konkurencija su im bili srednjoškolci iz cijele Europe i nekih zemalja izvan nje (Meksiko,Rusija,Libanon,Iran,Koreja...)

Osim priznanja koja su uručena učenicima i mentorici, certifikat je uručen i školi zbog tri visoka (druga) mjesta.

Odlazak na takvo jedno natjecanje pred međunarodnim auditorijem predstavlja učenicima dragocjeno iskustvo, a svakako je korisno i druženje s vršnjacima iz drugih zamalja koji vole matematiku i ovakav način njezine primjene.

Osim znanosti učenici su uživali i u kulturnim znamenitostima Krakowa te su posjetili rudnik soli Wieliczku,a po povratku kući i Auschwitz.