Učenici petih razreda istraživali ljepote Kalnika i Križevaca
Autor: Ines Vađunec, 10. 5. 2018.

Da bismo proveli predivan dan ispunjen ljepotom zajedničkoga druženja i uživanjem u prirodnim ljepotama, ne moramo se odmaknuti nekamo daleko od našega grada. Bogat i zanimljiv dan može se organizirati i u našem širem zavičaju. Kako bi dokazali tu tvrdnju, u srijedu, 9.5.2018., učenici petih razreda Osnovne škole „Braća Radić“ Koprivnica su u pratnji svojih razrednica i predmetnih učiteljica odlučili bolje upoznati prigorski kraj te istražiti tajne ljepote Kalnika i Križevaca.

Prva postaja naše suncem okupane terenske nastave bio je kalnički kraj. Posjetili smo OŠ Kalnik gdje smo saznali nešto više o samoj školi čiji je ukupan broj učenika jednak broju naših petaša. Ondje nas je ljubazno ugostio kalnički načelnik, gospodin Mladen Kešer, koji je bio naš vodič u ovom dijelu terenske nastave. Detaljno smo proučili glavnu atrakciju uz samu školu – Biblijski vrt mira. Riječ je o instalaciji od 33 kipa izrađena od hrastova drva koji prikazuju likove iz Starog i Novog zavjeta. Saznali smo tko su bili autori kipova i kojom su prigodom i kad oni nastali, a učenici su nakon toga uživali u zajedničkoj igri u predivnoj prirodi parka i škole. Put nas je dalje odveo do crkve sv. Brcka s freskama iz 14. i 16. stoljeća gdje je gospodin Kešer zainteresiranim učenicima ispričao kratku i zanimljivu priču o povijesti same crkve, kao i zanimljive anegdote iz života sveca po kojem crkva nosi ime. Kalničku avanturu završili smo na najzanimljivijem dijelu  - na utvrdi Stari grad Kalnik. Prisutne  je oduševila monumentalnost ovoga zdanja s predivnim pogledom na raskošnu prirodu koje bi moglo ispričati brojne zanimljive i neobične legende te su mnogi iskoristili priliku za izradu odličnih fotografija. Ostali smo ugodno iznenađeni mogućnostima istraživanja ovoga prigorskog bisera i jedino smo bili nezadovoljni činjenicom da se ondje nismo mogli zadržati dulje. Zahvaljujemo gospodinu Kešeru na veoma ljubaznom gostoprimstvu i poučnom vođenju.

U drugom dijelu terenske nastave posjetili smo grad sv. Marka Križevčanina, Križevce. Nakon kraćeg razgleda jezgre grada posjetili smo Grkokatoličku katedralu Presvetog trojstva gdje je za učenike organizirano prigodno predavanje o povijesti i značaju crkve.

Nakon toga smo posjetili crkvu sv. Križa u kojoj su učenici mogli saznati nešto više o povijesnom Krvavom saboru križevačkom 1397. na koji je kralj Žigmund Luksemburški na prijevaru doveo svoje neistomišljenike i ubio ih. Tu je povijesnu zgodu na zidovima ove najstarije križevačke crkve ovjekovječio poznati hrvatski slikar Oton Iveković.

Ovaj smo bogat dan dovršili istraživanjem centra Križevaca te smo se puni pozitivnih dojmova vratili u našu Koprivnicu.

Ines Vađunec