« Ožujak 2024 »

Na maturalac u Gradac
Autor: Irena Hontić Pranić, 4. 7. 2018.

Učenici 7.a, 7.b i 7.c razreda pet su dana uživali u prirodnim ljepotama i kulturno-povijesnim znamenitostima južne Dalmacije.

Učenici 7.a,b i c razreda u pratnji razrednika Mirjane Sušilović, Irene Hontić-Pranić, Antonia Stipana i pratitelja Željka Lukača  od 18.-22.6.2018. bili su na maturalcu u južnoj Dalmaciji.

1.dan posjetili smo Muzej sinjske alke, pogledali kratku povijest nastanka viteškog natjecanja u Sinju. U polusatnom filmu učenici su pratili tumačenje fenomena Alke kroz povijest te u nastavku razgledali stalni postav muzeja. Muzej prikazuje cijelu povorku Alkara sa svim ulogama, odorama, oružjem. Na vrlo moderan način učenicima su prikazani artefakti oživljeni zvukom i pokretom.

Kratko smo se odmorili u Radmanovim Mlinicama gdje smo razgledali ostatke mlina na rijeci Cetini, poigrali se u bogatom šumskom okruženju i vozili se brodicom natrag do Omiša. Tokom vožnje uživali smo u pogledu na kanjon Cetine, miris netaknute prirode i okruženje zelenila.

2. dan razgledali smo znamenitosti grada, prošetali centrom, prepoznali  mediteranske biljke, koristili slobodno vrijeme za kupanje i zabavu na i uz more: vožnja pedalinom, picigin u plićaku i sl.

3. dan posjetili smo Dubrovnik, razgledali znamenitosti najljepšeg grada Mediterana, osjetili gužvu Straduna, slikali se uz crkvu sv. Vlaha, pogledali Knežev dvor, Orlandov stup, vrata od Pila, Gradske zidine, Onofrijevu česmu, Akvarij te brodom krenuli na otok Lokrum. Pogled na Dubrovnik s morske strane poseban je doživljaj. Na otoku smo proveli dva sata u kupanju i razgledavanju te zabavi uz paunove i zečeve koji su skoro kao ljubimci. Na povratku iz  Dubrovnika zaustavili smo se u Solani Ston, najstarijoj u Europi te kroz vođenje i kratki film saznali o nastanku ,berbi i distribuciji soli.

4.dan navratili smo do Baćinskih jezera gdje smo počašćeni domaćim proizvodima voće, sokovi. Vozili smo se tradicijskim lađama-Trupicama po jezerima te uživali u pogledu na bogatu floru i faunu. Domaćini su nas vozili kroz 6 jezera te nam vrlo iscrpno objasnili i ovaj fenomen prirode u kojem je dolje slatka ,a gore slana voda te vrste riba koje u njima žive.  Ovo nam je bila vožnja za pamćenje.

5. dan posjetili smo grad Split, razgledali njegove znamenitosti, Dioklecijanovu palaču, katedralu sv. Duje, kip Grgura ninskog, Narodni i Voćni trg, Peristil te kratko predahnuli na splitskoj rivi. Kupanje smo započeli na Bačvicama , ali nas je kiša omela u daljnjem zabavljanju.

Ovih pet dana proputovali smo cijeli južni dio RH, nagledali se ljepota prirode i nesvakidašnjih pejzaža. Imali smo stručne vodiče koji su nam kratko, ali bitno iznijeli  razloge posjeta.

Učitelji:  Mirjana Sušilović

Irena Hontić-Pranić