Učenici šestih razreda posjetili Zagreb
Autor: Ines Vađunec, 26. 11. 2018.

U četvrtak, 22. studenoga 2018., učenici šestih razreda naše škole su u pratnji svojih razrednica i predmetnih učiteljica krenuli na zanimljivu terensku nastavu u hrvatsku metropolu.

Odmah po dolasku u Zagreb posjetili smo popularno kazalište Trešnja gdje smo odgledali veoma emotivnu kazališnu predstavu Ana Frank. Riječ je o monodrami u kojoj se kroz prepletanje kazališne glume i dokumentarnoga filma upoznajemo sa životom i smrću autorice svjetski najpoznatijeg dnevnika, Dnevnika Ane Frank. Upoznajemo život Židova u 2. svjetskom ratu s naglaskom na položaj Anine obitelji u skrovištu jedne nizozemske kuće.

Nakon kratkog odmora i okrijepe u Arena centru učenici su se podijelili u dvije skupine te je slijedio drugi dio terenske nastave – kostimirani obilazak centra Zagreba te posjet Etnografskom muzeju. Kostimirani obilazak vodila je gospođa Iva Silla koja je, odjevena u poznatu Crnu kraljicu, provela učenike od Katedrale do uspinjače usput im pričajući zanimljive priče o zagrebačkim legendama i predajama. Saznali smo mnoge zanimljivosti o vješticama, zmajevima, potresu, zagrebačkim književnicima, kulturi, znanosti i umjetnosti. Na učenicima zanimljiv i zabavan način gospođa Silla upoznala ih je sa starim Zagrebom i njegovim mističnim zakutcima. Obilazak je trajao sat i pol, a nakon jednominute vožnje uspinjačom i susreta sa Zagorkinim kipom, obogaćeni za još jedno divno i korisno iskustvo, uputili smo se u ostvarivanje posljednje etape našeg dana u Zagrebu te krenuli u posjet Etnografskom muzeju.

Izuzetno zanimljiv postav muzeja zainteresirao je učenike dok je najsnažniji dojam na njih ipak ostavila radionica staklopuhanja. Radionicu je vodila staklopuhačica, gospođa Ivanka Pašalić iz Udruge Stakleni svijet. Riječ je o prezentacijskoj radionici oblikovanja i puhanja stakla koja je spoj ekologije, tradicijske vještine i umjetnosti. Majstorskim je tehnikama gospođa Pašalić za učenike izradila i obojala stakleni vrč i privjesak unutar kojega je smjestila oblik gljive. Radionica je trajala oko sat i pol te je obilovala brojnim pitanjima zainteresiranih učenika. Nakon kratkog odmora na Trgu bana Josipa Jelačića uputili smo se prema Koprivnici.

Učenici su bili izuzetno zadovoljni viđenim, naučili su mnogo novih i korisnih stvari, bolje upoznali našu metropolu te proveli predivan, iako oblačan dan u lijepom druženju i zabavi. Nadamo se da ćemo ovakav izlet ponoviti u skoroj budućnosti kako bismo još  bolje iskoristili brojne mogućnosti učenja i zabave koje nudi glavni grad.

Ines Vađunec