« Ožujak 2024 »

Terenska nastava 7.c i 7.e razreda u Zagreb
Autor: Ines Vađunec, 14. 1. 2020.

U srijedu,  18. prosinca 2019., realizirana je terenska nastava učenika 7.c i 7.e razreda u glavni grad Lijepe Naše, Zagreb. U pratnji učenika bile su razrednice Marijana Lokotar i Ines Vađunec te učiteljica hrvatskoga jezika Tanja Galić Bermanec.

Ova izuzetno zanimljiva i poučna terenska nastava u hrvatskoj metropoli počela je dolaskom u Edukacijski centar Hrvatskog Crvenog križa gdje nas je ljubazno dočekala gđa Helena Vukušić. Podijelila je učenike u dvije skupine. Jedna je skupina bila u obilasku, a druga na radionici nakon čega su se skupine zamijenile. U sklopu Edukacijskog centra Hrvatskog Crvenog križa nalazi se multimedijski, interaktivni i edukativno-izložbeni prostor te su učenici interaktivne i multimedijske edukativne sadržaje mogli povezati s nizom međupredmetnih tema koje se obrađuju u sklopu nastavnog plana i programa u sedmom razredu osnovne škole (pojava humanitarnih organizacija, osnivanje Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, istaknuti humanitarci u povijesti, Nobelova nagrada za mir). Tijekom obilaska  i zanimljivog izlaganja učenici su imali priliku aktivno učiti i steći praktična znanja, vještine, vrijednosti i stavove. Među ponuđenim temama radionica izabrali smo radionicu na temu Oprez! Opasnosti prijete! (prevencija trgovanja ljudima) tijekom koje su učenici, radeći u manjim skupinama, analizirali sumnjive oglase za posao te usmeno prezentirali svoje radove.

Nakon kratkog odmora i okrijepe u centru grada slijedio je posjet Tehničkom muzeju u kojem su učenici uz stručno vodstvo upoznali rad ovog muzeja. Obišli su stalni postav, rudnik, planetarij i Kabinet Nikole Tesle gdje su stekli nova znanja o životu i radu ovoga velikog izumitelja. Pozorno su pratili izlaganje, postavljali pitanja, a i pokazali da već i sami ponešto znaju o Tesli. Uživali su u prezentacijskom izlaganju vezanom uz samoga Teslu te su imali priliku isprobati brojne izume vezane uz struju što je oduševilo sve okupljene. Svidjeli su im se brojni zanimljivi izlošci pa su s radošću isprobali sve izume na koje su ondje naišli.

U zadnjem dijelu terenske nastave učenici su posjetili manifestaciju Advent u Zagrebu te uživali u predivnim ukrasima i bogatoj ponudi. Nakon toga smo obilaska krenuli na put prema Koprivnici.

Učenici su bili izuzetno zadovoljni viđenim, naučili su mnogo novih i korisnih stvari, bolje upoznali našu metropolu te proveli hladan zimski dan u lijepom druženju i zabavi. Nadamo se da ćemo ovakav izlet ponoviti u skoroj budućnosti kako bismo još  bolje iskoristili brojne mogućnosti učenja i zabave koje nudi glavni grad.

Ines Vađunec