Radionica animiranog filma u Čakovcu
Autor: Ines Vađunec, 15. 1. 2020.

U srijedu, 15. siječnja 2020., učenici 5.a i 5.c razreda, članovi Filmske skupine – Animirani film, u pratnji nastavnice hrvatskoga jezika Ines Vađunec posjetili su grad Zrinskih – Čakovec. Razlog posjetu bio je sudjelovanje  u radionici animiranog filma u jednoj od najuspješnijih hrvatskih škola animacije – Školi animiranog filma Čakovec.

Učenike je kroz radionicu vodila gospođa Jasminka Bijelić Ljubić, voditeljica ŠAF-a Čakovec s kojom smo već i ranije surađivali na dvodnevnoj radionici animiranog filma u Hlebinama na kojoj je nastao "Naivni crtić" za koji su učenici dobili brojne pohvale, a i gospođa Jasminka je povodom Svjetskog dana animiranog filma održala inspirativno predavanje i radionicu u našoj školi namijenjenu osmašima.

Po dolasku u ŠAF, koji se nalazi u sklopu Centra za kulturu, ljubazni domaćini su nam ispričali nekoliko anegdota iz povijesti ove poznate škole crtanoga filma koja ove godine slavi 45. obljetnicu osnutka. Nakon uvodnog predavanja i razgledavanja prostora naši animatori-pripravnici prionuli su na praktični rad.

Radionica se temeljila na vježbanju i osvještavanju tehnike animacije. Za temu su izabrali superjunake te su svom prvom crtanom filmu dali naslov Super svijet. Morali su nacrtati likove u pokretu koje su zatim fotografirali i pokretali u računalnom programu. Nastavnica je izradila naslov filma u kojem je svako slovo predstavljalo jednog od njihovih superjunaka. Na kraju radionice učenici su proučili vlastite animirane uratke i iskazali svoje doživljaje s radionice koji su bili izuzetno pozitivni, a nakon toga su snimili po nekoliko rečenica kojima su opisali svoje superjunake.

Nakon završetka ove zanimljive i opuštajuće radionice, puni dojmova prošetali smo starom gradskom jezgrom i prekrasnim parkom te se nakon ručka puni dojmova vratili u Koprivnicu. Veselimo se budućoj suradnji sa ŠAF-om Čakovec i zahvaljujemo gospođi Jasminki na poučnom i zabavnom prijepodnevu.

Ines Vađunec