Gostovanje djelatnika Veleposlanstva SAD-a u 8. razredima
Autor: Andreja Ivančić, 25. 2. 2020.

Dana 21. veljače 2020. g. našu su školu posjetila četiri djelatnika Veleposlanstva SAD-a.

Učenici osmih razreda imali su prilike slušati i aktivno sudjelovati u zanimljivom i poučnom predavanju gosp. Olivera Ostojića, posebnog savjetnika za konzularne djelatnosti.

Predavanje je održano na engleskom jeziku, a gospodin Ostojić govorio je učenicima o povijesti i kulturi Sjedinjenih Američkih Država. Posebno se dotaknuo gradova kao što su New York, Los Angeles i Washington D. C. te je učenicima prenio svoj doživljaj svakog od spomenutih gradova i opisivao specifičnosti života u njima.

Saznali smo čemu služi američko veleposlanstvo, što je viza, koliko državljana SAD-a godišnje zatraži vizu za posjet RH, te kako se u veleposlanstvu zaposliti. Ostali djelatnici veleposlanstva pričali su nam što radi medicinska sestra, prokuristica ili vozač zaposlen u Veleposlanstvu.

Učenike je zanimalo kako izgleda Hollywood, je li život u SAD-u opasan, može li se u dućanu kupiti oružje, kakav je sustav školovanja i zdravstveni sustav.

Gospodin Ostojić predavanje je završio porukom učenicima: Vi ste generacija koja dolazi i vi trebate pokušati popraviti ono što su ''zeznuli'' oni prije vas. Nemojte nikad odustati od želje da ovaj svijet učinite boljim!

Učenici su gostima poklonili proizvode od koprive udruge Bolje sutra, a gosti su učenike počastili lizaljkama s motivom američke zastave i žvakačim gumama.

Zahvaljujemo se na posjetu te se nadamo da će škola produbiti suradnju  s Veleposlanstvom SAD-a!

Autor članka:

Ana Jelić