Postcrossing, što je to?
Autor: Natalija Flamaceta Magdić, 24. 4. 2020.

Učenici petog razreda ove su se godine na inicijativu njihove učiteljice engleskoga jezika Natalije Flamaceta Magdić uključili u međunarodni projekt razmjene razglednica pod nazivom Postcrossing.

Da, dobro ste pročitali - razglednica.

Mislili ste da ih nitko više ne šalje?

Jeste li znali da je u doba uvriježene elektronske komunikacije oko 800 000 ljudi u svijetu uključeno u ovaj projekt razmjene razglednica? Projekt je zastupljen u 210 zemalja svijeta i u trenutku pisanja članka 56,603,201 razglednica je već do sada razaslano po svijetu, a ta brojka svaki tren raste. Sve poslane razglednice do sada su proputovale 286,684,362,493 km što znači sa su napravile 7,153,696 krugova oko Zemlje. Zanimljivo, zar ne?

Kako sve to funkcionira?

Nakon registracije na službenu stranicu Postcrossinga, računalo nasumično bira primatelja razglednice kojem se, u određenom vremenskom roku, mora poslati razglednica. Sadržaj razglednice je izboran. Koliko razglednica pošalješ, toliko ćeš i primiti.

Pošto je komunikacija na engleskom jeziku glavni cilj učenja jezika, ovo je bio jedan od načina da učenici na konkretnom primjeru koriste znanja jezika.

Tako smo odškrinuli vrata u svijet: svaki razred dobio je nasumično odabranog primatelja kojem su se učenici ukratko predstavili, napisali što vole te pitali pitanja koja bi željeli saznati o primatelju. Još je trebalo popuniti adresu i poslati.

Poslali smo razglednice na Tajvan, u Tursku i Poljsku te po dvije u Rusiju, Njemačku i SAD.

Kad su razglednice stigle primateljima, oni su na stranicu Postcrossing-a napisali svoje odgovore na postavljena pitanja koje je učiteljica pročitala učenicima.

Dugo smo (i nestrpljivo) čekali da primimo našu prvu razglednicu – ona je stigla iz SAD-a – San Diega u Kaliforniji. Učenici su bili uzbuđeni kada su čitali sadržaj prve primljene razglednice.

Nažalost, zbog svega što nas je snašlo, učenici nisu imali prilike vidjeti razglednice koje su stigle iz Japana, Portugala, Nizozemske i Norveške.

S projektom ćemo nastaviti i sljedeće godine, a nadamo se da će nas po povratku u školu dočekati pregršt razglednica i da ćemo s veseljem odgovarati na pitanja koja su nam u njima postavljena - na engleskom, naravno!

Učiteljica engleskoga jezika Natalija Flamaceta Magdić