« Ožujak 2024 »

Prošlost i gospodarstvo našeg zavičaja
Autor: Jelena Bistrović, 29. 2. 2016.

Kišovito jutro nije nas zaustavilo u učenju i prikupljanju novih spoznaja. 29. veljače 3. i 4. razred PŠ Starigrad odradio je izvanučioničku nastavu Muzeji grada i Posjet Podravki.

Naša prva destinacija bio je Muzej prehrane Podravka gdje smo čuli brojne zanimljivosti o životu naših predaka vezane uz tradicionalnu proizvodnju hrane, skladištenje pa i kuhanje.  Vidjeli samo zanimljive eksponate: nekadašnji okretač sijena, veternicu – spravu na ručni pogon za odstranjivanje pljeve od zrnja žitarica, žrvanj – spravu za ručno mljevenje žitarica, palasku, baril, šef te brojne druge sprave, pomagala i stvari kojima su se nekada koristili naši predci u izradi i pripremanju hrane, pića, ali i deserta. Posebno nam je zanimljiva bila priča o počecima proizvodnje marmelade, juha i vegete u tvornici Podravka.

Nakon priča o prošlosti prehrane naših djedova i baka krenuli smo potražiti priče i o prošlosti našeg zavičaja u Muzeju grada Koprivnice. U lapidariju muzeja vidjeli smo izložene kamene spomenike: urnu, nadgrobni spomenik, pilove  svetaca… Popevši se stepenicama na višu etažu Muzeja vidjeli smo zanimljiv crkveni i gradski namještaj, cehovske pečate, cimere, portrete, keramiku, sakralne kipove… Posebne osjećaje pobudila je u nama izložba Domovinski rat. Četvrti razred razgledavanjem ove izložbe upotpunio je naučeno na satovima Prirode i društva, a treći se upoznao gradivom koje im tek predstoji.

Učenje o povijesti zavičaja završili smo posjetom tvornici Podravka, gdje nam se pridružio i naš 2. razred.  Iako nismo vidjeli ni jedan proizvodni pogon, ni proces proizvodnje ukusnih Podravkinih proizvoda ugodno smo završili današnju izvanučioničku nastavu i saznali po kome je Podravka dobila ime, koliko ima zaposlenika i gdje sve oni rade, koje sve proizvode Podravka proizvodi, kome sve Podravka pomaže (sponzorstva)… Na kraju nismo sakrili oduševljenje kad nas je došao pozdraviti svima dragi Lino wink

Hvala Muzeju prehrane „Podravka“, Muzeju grada Koprivnice te Podravki na zanimljivom i ugodnom učenju i druženju.