Vode, prošlost i umjetnost našeg zavičaja
Autor: Jelena Bistrović, 28. 4. 2016.

U oblačno i hladno jutro mali istraživači, učenici 2. i 3. razreda PŠ Starigrad, uputili su se na izvanučioničku nastavu istraživati i učiti o svome zavičaju.

Prvo mjesto koje smo posjetili bilo je Ušće Mure u Dravu u Legradu. Učenici 2. razreda radoznalo su promatrali ovo prekrasno mjesto izuzetnih prirodnih vrijednosti i učili o vodi tekućici, a učenici 3. razreda produbili su svoja prošlogodišnja znanja promatrajući biljni i životinjski svijet oko voda tekućica. Nakon doručka i naše prve destinacije krenuli smo prema Torčecu gdje smo posjetili reprezentativni etno postav te paleontološku i arheološku Zavičajnu zbirku Torčec. Oduševili su nas eksponati koje smo vidjeli, a posebno mamutove kosti i zubi. Teško možemo zamisliti da su u prošlosti tako velike životinje hodale našim zavičajem.

Nakon Točeca krećemo prema Hlebinama i Galeriji naivne umjetnosti. Uživali smo slušajući zanimljive priče kustosice Helene i promatrajući slike naivnih slikara. Sretni smo što smo među prvima imali priliku vidjeti reljefe B. Mustafe. Svidjela nam se Helenina ideja da se sljedeće godine i sami okušamo u slikanju na staklu i upoznamo s nekim slikarima.

Našem istraživanju još uvijek nije došao kraj. Krećemo prema Molvama kako bismo posjetili jezera Čingi  Lingi, Čambinu i šumu Repaš. Bogatstvo močvarnih vrsta uz Čambinu i šumska vegetacija omogućili su nam da naučeno u učionicama vidimo i uživo. Vozeći se 10ak km dugom cestom kroz šumu razmišljali smo o prirodi i našim postupcima prema njoj. Toliko smo uživali u tom zelenilu, miru i spokoju da je svatko od nas odlučio poraditi na svojoj disciplini i odnosu prema prirodi.