2019-10-22 15:53:50

Terenska nastava u Hrvatsko zagorje

U četvrtak, 17. listopada 2019., učenici 7.a, 7.c, 7.d i 7.e razreda naše škole su u pratnji svojih razrednica i predmetnih učiteljica posjetili Hrvatsko zagorje.

Krenuli smo iz Koprivnice u jutarnjim satima te nakon par sati ugodne vožnje stigli do našega prvog odredišta – dvorca Oršić u Gornjoj Stubici. U ovome baroknom dvorcu smješten je Muzej seljačkih buna u kojem su učenici mogli uživati u izlošcima vezanim uz seljačke bune, život plemića i seljaka te predmete iz kulturne, povijesne i umjetničke baštine Hrvatskog zagorja. Postav muzeja podijeljen je u nekoliko zbirki: kulturno-povijesnu, likovnu, etnografsku, arheološku, zbirku zagorskog suvenira, zbirku razglednica i fotografija, zbirku oružja i opreme, zbirku Viktorije Oršić, a u muzeju su pohranjeni i arheološki nalazi sa staroga grada Konjščine. Učenici su kroz zanimljivo predavanje vodiča uživali u ovom interaktivnom i suvremeno opremljenom muzeju te su na taj način proširili svoja znanja o Matiji Gupcu i Seljačkoj buni.

Poneseni novim spoznajama išli smo pogledati Gupčevu lipu, jedinog živog svjedoka Seljačke bune pod vodstvom Matije Gupca iz 1573. Danas lipa ima visinu od 9 m i deblo opsega 4,70 m te su učenici odmah na lokaciji istražili koliko se njih treba primiti za ruke kako bi obgrlili lipu, a i mnogi su odlučili istražiti njenu unutrašnjost. Od 1957. g. lipa je proglašena spomenikom prirode i stavljena pod zaštitu države te je zaštićeni spomenik kulture.

Kako bismo povezali znanja iz povijesti i hrvatskoga jezika, uputili smo se prema Zelenjaku gdje se nalazi spomenik hrvatskoj himni podignut 1935. g. povodom 100. godišnjice objave pjesme „Horvatska domovina“ Antuna Mihanovića. Slijedio je odmor uz rijeku Sutlu te su učenici uživali u zajedničkom druženju i predivnom sunčanom vremenu.

Na povratku smo posjetili posljednje odredište našega zagorskog putovanja – Park znanosti u Oroslavju. Park znanosti je autorski projekt koji je zamišljen s ciljem da se javne površine oplemene interaktivnim znanstvenim i edukativnim sadržajem namijenjenim svim dobnim skupinama. Sadržaj čine eksponati, od kojih svaki pokazuje i dokazuje zanimljive pojave iz područja fizike, astronomije, geografije i psihologije. Učenici su iskazali ogromno oduševljenje viđenim te utvrdili svoja znanja.

Ovom terenskom nastavom, realiziranom u prekrasnom osunčanom krajoliku zelenoga Zagorja punom zanimljivosti i prirodnih ljepota, sigurno su dobili još veći poticaj da cijene ljepotu i raznolikost naše zemlje.

                                                                                               Ines Vađunec


Osnovna škola "Braća Radić" Koprivnica