2021-06-18 10:20:06

Učenica 7.b Nikolina van Bregt održala je predavanje na dvodnevnom stručnom skupu Matematički motivi

Nikolina je s mentoricom Marom Grašić proučavala matematiku i životinje, pročitala knjige na engleskom i nizozemskom jeziku. Zaključke istraživanja podijelila je sa sudionicama Stručnog skupa:

U središtu svakog Turingovog uzorka je takozvani reakcijsko-difuzijski sustav. On se sastoji od aktivatora, koji potiče proizvodnju aktivatora, inhibitora, koji usporava proizvodnju aktivatora i mehanizma za difuziju kemikalija. Mnoge kombinacije kemikalija mogu stati u ovaj sustav. Nije važno njihov individualni identitet, već način na koji međusobno djeluju, s koncentracijama koje osciliraju između visokih i niskih i šire se po nekom području. Sivi su sokoli strašni lovci koji u toku leta love druge ptice i šišmiše. Love odozgo i nakon što ugledaju svoj plijen, padnu u strmi, brzi zaron koji može preći 350 km na sat. Kada rone na plijen ravno naprijed iz velike daljine pri velikim brzinama, sivi sokol ima sukob između vizije i aerodinamike: glavu mora okretati za približno 40 ° na jednu stranu da bi vidio plijen s maksimalnom oštrinom vida, ali glava u ovom položaju povećava aerodinamički otpor i usporava sokola. Sokol može riješiti ovaj sukob držeći glavu uspravno i leteći logaritamskom spiralnom stazom koja drži smjer pogleda bočno usmjeren na plijen .Udaljenost sokola od plijena na početak ravnog segmenta je 0,15 puta veći od njegove udaljenosti od plijena na početku idealnog puta, bez obzira kako daleko put započinje od plijena. Ovo svojstvo idealnog puta vjerojatan je opis kako bi se sivi sokoli mogli približiti plijenu.

Zahvaljujući predavanju i ljubavi prema matematici Nikolina je pokupila  simpatije 400 sudionika i visoke ocjene vidljive iz evaluacijskog upitnika.

S istim predavanjem pozvana je na Državni skup krajem lipnja u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje.

Bravo Nikolina!


Osnovna škola "Braća Radić" Koprivnica