preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Braća Radić" Koprivnica

Login
Školsko zvono

"Vretence"

Filmska skupina

Lijina gajbica

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Jelovnik

Intervju s roditeljima
Brojač posjeta
Ispis statistike od 29. 9. 2015.

Ukupno: 669310
Ovaj mjesec: 2227
Ovaj tjedan: 963
Danas: 192
Office 365 za škole

Priručnik za Office 365 za škole

Događajnica
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Učenici 7.e razreda posjetili Spomen područje Danicu
Autor: Ines Vađunec, 31. 1. 2016.

27. siječnja 1945. oslobođen je jedan od najokrutnijih koncentracijskih logora, poljski Auschwitz. U spomen na taj događaj svake godine obilježava se u svijetu Dan sjećanja na holokaust. Holokaust je od države odobreno progonstvo i ubojstvo šest milijuna Židova za vrijeme Drugog svjetskog rata. 


Kako bi obilježili to tragično i jedno od najsramotnijih razdoblja u ljudskoj povijesti, učenici 7.e razreda s razrednicom Ines Vađunec odlučili su saznati nešto više o tom dijelu svjetske i naše povijesti. Na Satima razrednika učenici su upoznali povijesnu situaciju u Njemačkoj tridesetih i četrdesetih godina 20. stoljeća, usvojili su pojam holokausta te proučavali jednu od najpoznatijih ličnosti holokausta – židovsku djevojčicu Annu Frank. Gledali su dokumentarni film „Kratki život Anne Frank“ te 26. siječnja 2016. posjetili izložbu posvećenu njezinom životu i djelu pod nazivom „Anne Frank – povijest za sadašnjost“ u prostorijama Srednje škole Koprivnica. Ondje su uz vodstvo učenica Srednje škole mogli pobliže upoznati strahote i stradanja kako Annine, tako i brojnih drugih židovskih obitelji. Na satima Hrvatskoga jezika gledali su film Marka Hermana Dječak u prugastoj pidžami prema istoimenoj knjizi Johna Boynea.

Kako bi uočili da se ratne strahote i progon Židova nisu odvijali samo tamo negdje daleko od njih, učenici su 28. siječnja 2016. posjetili Spomen područje Danica gdje je nekad bio ustaški logor. Uz stručno vodstvo višeg kustosa Muzeja grada Koprivnice gospodina Dražena Ernečića učenici su razgledali prostor logora te saznali neke od zastrašujućih pojedinosti o njegovom osnutku, namjeni i žrtvama.

Brojni su učenici uživali i u razgovoru sa suvremenikom Drugog svjetskog rata, gospodinom Povijačem, od milja zvanim deda Pipa koji im je spremno odgovarao na mnoga pitanja o tom razdoblju.

Gospodin Ernečić je našoj školi darovao i dvije vrijedne knjige Židovi u Koprivnici kako bi zainteresirani učenici i učitelji mogli još bliže upoznati razdoblje holokausta u Koprivnici i njenoj okolici.

Tjedan obilježavanja sjećanja na žrtve holokausta zaključili su 29. siječnja 2016. odlaskom u Domoljub na predstavu Damira Mađarića Dječak koji je govorio Bogu. Učenike se kroz niz filmova, predavanja, stručnih posjeta i predstavu pokušalo upoznati s jednim dijelom svjetske povijesti čije se posljedice osjećaju još i danas, 70 godina kasnije te podići njihovu svijest o besmislenosti rata, kao i povećati empatiju prema nedužnim žrtvama uz nadu da će buduće generacije učiti na pogreškama onih koji su bili prije njih.

                                                                                    Ines Vađunec, prof. 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju