Yokoso Japan – Dobrodošli u Japan
Autor: Ines Vađunec, 15. 4. 2016.

Fuji, kokeši lutke, soroban, bambus, Hachiko, sake, sushi, samuraj, gejša, kimono, ikebana, origami, bonsai, mikado, cha-no-yu – neobični i egzotični nazivi koji nas vode u predivnu zemlju krajnjeg istoka Azije – Japan ili Zemlju Izlazećeg Sunca.

Sredinu travnja učenici petih razreda posvetili su proučavanju kulture i običaja ove daleke i nama nedovoljno poznate zemlje koja se temeljno razlikuje od naše. Budući da se ovih dana usvajao nov pojam na satima književnosti – haiku poezija – zaključili smo da bismo koji sat mogli posvetiti i boljem upoznavanju Japana. Učenici 5. a i 5. c razreda proveli su nekoliko školskih sati u knjižnici koja je bila uređena u japanskome stilu, odnosno u njoj su bili mnogi motivi koje vežemo uz Japan. Svirala je tradicionalna japanska glazba, oblačio se kimono, police su bile ukrašene fotografijama japanskih specifičnosti.

Sati su bili zamišljeni kao izložba – svaki je učenik dobio pojam koji je morao istražiti te ga predstaviti kratkim usmenim izlaganjem i fotografijom, tj. svaki od njih je dobio ulogu kustosa u našem zamišljenom muzeju. Učenici su pokazali velik interes za ovaj oblik rada tako da smo saznali brojne zanimljivosti koje su nam pomogle da bolje upoznamo ovu neobičnu zemlju. Izlaganje učenika-kustosa pratila je i prezentacija o Japanu  te još jedna izložba učeničkih likovnih radova – slika kimona koje su izradili učenici petih razreda te origamija, rada učenika osmih razreda. Nakon završetka izlaganja nekolicina učenika odglumila je televizijske novinare koji su došli posjetiti izložbu, izvijestiti o atmosferi i izlošcima te obaviti kratke intervjue s odabranim umjetnicima i izlagačima radova. Snimanje je prošlo u dobrom raspoloženju i brojnim smiješnim situacijama i izjavama. Učenici su se nakon toga posvetili proučavanju haiku poezije, naučili nekoliko karakterističnih japanskih izraza, riješili kviz te izradili papirnate ždralove (tsuru).

U četvrtak 15.4.2016. učenici i njihovi učitelji prisustvovali su izuzetno zanimljivom i poučnom predavanju koje su za njih organizirali Zoran i Sanja Vidaković koji su u Japanu proveli tri tjedna. Zainteresiranim učenicima prenijeli su svoj doživljaj japanske kulture i običaja, pokazali im brojne fotografije s putovanja, uputili ih u niz zanimljivih i neobičnih situacija i običaja, upoznali ih s japanskim školstvom i osobnošću tamošnjeg stanovništva te im priredili malu izložbu japanskih predmeta. Najveće oduševljenje izazvala je gospođa Sanja koja je na tradicionalnom glazbenom instrumentu kotu odsvirala pjesmu trešnjina cvijeta. Naši su gosti dobili bučan aplauz tako da nam je jedina zamjerka bila ta što predavanje nije moglo trajati još duže. Zahvaljujemo Sanji i Zoranu što su nam omogućili ovo inspirativno izlaganje i veselimo se nekoj novoj suradnji.

Sve ove aktivnosti obogatile su opću kulturu učenika, proširile im horizonte i možda potakle da se jednoga dana i sami upute u istraživanje Japana.

Ines Vađunec