Smijeh je lijek - obilježen Svjetski dan smijeha
Autor: Natalija Flamaceta Magdić, 16. 1. 2017.

Kako najljepše krenuti u nove radne pobjede, nego smijehom!

Učitelji šestaša organizirali su integrirani dan povodom Svjetskog dana smijeha odmah po povratku sa zimskog odmora – u ponedjeljak, 16.siječnja.

"Smijeh je najbolji lijek", krilatica je s kojom je Indijac Madan Kataira 1998. utemeljio Svjetski dan smijeha koji se slavi dva puta godišnje, 10. siječnja i 2. svibnja, i dokazao da je smijeh najbolji lijek protiv mnogih bolesti, prvenstveno protiv stresa koji je u suvremenom načinu života u svakodnevnom porastu.

Cilj je Svjetskog dana smijeha potaknuti ljude da se što više smiju jer će se osjećati bolje, rasteretiti stresa, smanjiti brige i depresiju i tako ojačati imunitet.

Još su i naše prabake govorile da je smijeh lijek za sve. One tada možda nisu znale da se smijanjem aktivira čak 80 mišića, a od toga njih 17 na licu. Osim toga, smijehom "treniramo" svoje hormone. Naime, kad se smijemo proizvodimo više endorfina, kojega nazivaju i hormonom sreće. Smijeh je trening i za krvožilni sustav, jer u njega dovodi kisik pa se osjećamo bolje i zdraviji smo. Uostalom, stručnjaci tvrde da je par minuta smijanja isto kao i 15 minuta vježbanja na sobnom biciklu.

Uostalom – ne osjećamo li se sjajno kad se smijemo?

Kroz satove hrvatskoga jezika učenici su se upoznali s anegdotom – kraćom proznom (šaljivom) vrstom o nekoj poznatoj osobi ili događaju, dok je specifični britanski humor bio tema na satovima engleskoga jezika. Na satovima njemačkog jezika također se šalilo, čitalo izreke i crtalo smješkiće. Da povijest ima i svoju smiješnu stranu, učenici su otkrili na satovima povijesti, a zanimljive su bile i matematičke pitalice i mozgalice koje su rješavali na matematici.

Na kraju su učenici zajedno u školskom holu pogledali film „Mr Bean na praznicima“ i dobro se nasmijali zgodama i nezgodama ikone modernog slapsticka Rowana Atkinsona.

Učiteljice Tanja Galić Bermanec i Natalija Flamaceta Magdić