Stručni seminar „Prenošenje povijesti holokausta“
Autor: Ines Vađunec, 22. 12. 2021.

Od 13. do 16. prosinca 2021. godine u Memorial de la Shoah u Parizu održao se interdisciplinarni stručni skup vezan uz poučavanje i sjećanje na holokaust pod nazivom Prenošenje povijesti holokausta.

Seminaru je prisustvovala učiteljica hrvatskoga jezika Ines Vađunec. Suradnja Agencije za odgoj i obrazovanje i Memorial de la Shoah vezana uz ovu temu ima svoje početke u 2010. godini te svake dvije godine Memorial ugošćuje grupu hrvatskih učitelja i nastavnika te savjetnika Agencije u svome sjedištu u Parizu. Ove je godine na stručnom skupu sudjelovalo šesnaest učitelja i nastavnika iz cijele Hrvatske koje je odabrala AZOO na temelju ispunjene prijavnice i motivacijskog pisma. Riječ je o učiteljima i nastavnicima koji predaju Povijest, Geografiju, Hrvatski jezik, Talijanski jezik, Vjeronauk, Etiku, Filozofiju te Politiku i gospodarstvo.

Voditelji seminara bili su Dubravka Brezak Stamać, ravnateljica AZOO, Loranda Miletić, viša savjetnica u AZOO i Bruno Boyer, voditelj Odjela međunarodne suradnje iz Memorial de la Shoah. Uvodnom dijelu skupa nazočila je savjetnica za kulturu i medije iz Veleposlanstva Republike Hrvatske u Francuskoj Lea Lasić te ravnatelj Memorial de la Shoah Jacques Fredj.

Seminar je trajao četiri dana i sastojao se od izlaganja s PowerPoint prezentacijom, radionica (sa strategijama suradničkog učenja), tematskih rasprava, video-konferencija, svjedočenja preživjele te terenskog obilaska autentičnih mjesta stradanja. U programu skupa tako je bio organiziran stručni obilazak bivšeg sabirnog logora Drancy i memorijalnog centra u Parizu.

Sva predavanja i radionice bili su izuzetno korisni kako za proširivanje znanja i spoznaja o samome holokaustu, tako i za poboljšanje metoda rada s učenicima na ovoj temi. Sam je seminar bio izuzetno motivirajući i sve naučeno primjenjivo je u praktičnoj nastavi.

Ines Vađunec