Ovaj tjedan: 1946

Radići uspješni na Međuškolskom kvizu općeg znanja
Autor: Ines Vađunec, 10. 3. 2024.

U petak, 8. ožujka 2024., održan je u Osnovnoj školi „Đuro Ester“ Koprivnica drugi Međuškolski kviz općeg znanja (MKOZ) za učenike od 5. do 8. razreda. Kviz je okupio čak 28 četveročlanih ekipa koje su spremno odgovarale na pitanja iz opće kulture.

Na kvizu su sudjelovali učenici četrnaest osnovnih škola iz Koprivničko-križevačke županije, a došli su ih podržati njihovi nastavnici i ravnatelji.  Pozvane su po dvije najbolje ekipe iz svake škole koje su ostvarile najbolji plasman na kvizu održanom u njihovoj školi u prosincu 2023. Kviz su inicirale nastavnice Mirna Kovačić iz OŠ „Đuro Ester“ i Ines Vađunec iz OŠ „Braća Radić“ ujedno i voditeljice projekta. Prošle školske godine u kviz su se uključile naše četiri gradske škole, dok se ove godine odlučilo proširiti taj krug suradnje pa se pozivu odazvalo čak četrnaest škola iz naše županije. Cilj je bio potaknuti učenike na druženje i kvalitetno provođenje svog vremena te ih uključiti u cjeloživotno učenje i rad na proširivanju svog općeg znanja iz različitih područja života. Pitanja za međuškolski kviz sastavili su nastavnici ovih dviju škola inicijatora projekta, a voditeljice su ih probrale za kviz. Kviz se sastojao od tri kruga od po 14 pitanja i po 1 glazbenog broja koji su učenici trebali prepoznati. Budući da je taj dan bio Međunarodni dan žena, u kvizu je stavljen naglasak na postignuća žena u svim područjima. Svi su sudionici bili izuzetno motivirani i zainteresirani te su ostvarili odlične rezultate.

Našu su školu na kvizu predstavljale dvije ekipe i to Muškoboj (Marin Sabol, Noa Ljubić i Karlo Tratnjak iz 8.d te Marko Periša iz 8.b) te H2O (Vilim Štubelj, Mislav Skvaža i Andrija Gabaj iz 7.a te Domagoj Krapinec iz 7.d).

Pobjedu na kvizu osvojila je izvrsna ekipa Deoksiribonukleinski keksići iz OŠ „Đuro Ester“ s osvojenih čak 45.5 bodova, drugoplasirani su bili Sokoli iz OŠ Sokolovac s 44 bodova, a trećeplasirani 7.a iz OŠ „Antun Nemčić Gostovinski“ s 44 boda.

Naše ekipe su odlično predstavile svoju školu pa je ekipa Muškoboj s 37 bodova ostvarila izvrsno 6., a H2O S 35 bodova 8. mjesto što nas čini iznimno ponosnima.

Svi su natjecatelji dobili prigodne darove sponzora – izdavačkih kuća Alfa, Profil i Školska knjiga te Podravkine grickalice. Prve tri ekipe dobile su vrijedne darove svih triju izdavačkih kuća, Podravkin paket i pobjednički pehar. Od srca zahvaljujemo sponzorima i OŠ „Đuro Ester“ te njihovoj ravnateljici Sanji Prelogović na odličnom gostoprimstvu kao i svim učenicima i njihovim mentorima koji su se rado odazvali pozivu na kviz.

Čestitke svim sudionicima koji su pokazali odlično poznavanje svih nastavnih predmeta te iskazali interes za ponovnim ovakvim okupljanjem što potvrđuje da su učenici izuzetno motivirani i spremni pokazati svoje sposobnosti i znanje u ovakvim edukativnim kvizovima. Budući da je ovo bio možda i najmasovniji učenički kviz u našoj županiji, nadamo se da će nas i sljedeće godine biti toliko, ako ne i više.

Ines Vađunec