Mjesec frankofonije: Priredba učenika francuskog jezika
Autor: ANA Kuhar, 3. 4. 2024.

20. ožujka međunarodni je dan Frankofonije a svi frankofoni i frankofili u svijetu tijekom cijelog mjeseca ožujka slave francuski jezik i kulturu. Frankofonija je najprije označavala države i teritorije gdje se govori francuski jezik. Danas označava ljude koji govore francuski jezik i države koje su dio zajednice (Frankofonije) koja je stvorena prije pola stoljeća i danas broji 88 država i vlada članica među kojima je i Hrvatska! Ova zajednica promiče jezik i vrijednosti kao što su solidarnost, kulturna raznolikost, demokracija, suradnja.

Priredbu povodom Mjeseca frankofonije i francuske slastice 22. ožujka u holu škole pripremili su naši mladi frankofoni: polaznici izvannastavne aktivnosti Francuske igraonice, učenici trećih razreda i učenici koji polaze izbornu nastavu francuskog jezika od 4. do 8. razreda.

Na početku priredbe predstavili su nam se polaznici izvannastavne aktivnosti Francuske igraonice, učenici 3.a, 3.c i 3.d razreda s pjesmicom „C'est le loup“.

Nakon njih, nastupio nam je gitarski trio Katja Krulić, Bartol Patrčević Lončar i Simon Osrečak sa skladbom Balalaika, autora Gerard Montreuila.

Učenici 4.a, 4.b i 4.d razreda su se predstavili pjesmama „Écoute et répète“ i „Tête, épaule, genou, pied“ na tri strana jezika, francuskom,  nizozemskom i engleskom jeziku.

Nakon pjesme, učenice 5.b i 5.c razreda, Nina Sabol i Tara Belković predstavile su se  kratkim skečom pod nazivom „Bonjour!“ kojim su nas odvele na ulice Pariza i pokazale nam kako bi se upoznale dvije prave Francuskinje.

Nakon upoznavanja u Parizu, slijedila je pjesma koju su nam odsvirale i otpjevale članice Školskog benda Amadea Filipović i Marija Jembrek, „Dernière danse“ od Indile.

Jednu točku smo pripremili za našu dragu publiku, učenici 6. i 8. razreda ispitali su njihovo znanje o frankofonskoj kulturi kroz Kahoot kviz.  Skupine koje su osvojile prva tri mjesta osvojile su poklončiće Francuskog instituta u Zagrebu.

Za kraj, školski bend nam je odsvirao i otpjevao pjesmu „Je veux“ od Zaz. Hvala učitelju Josipu Pankariću za pripremu školskog benda i tehničku podršku a Marinu Sabolu, učeniku 8.d. razreda na vođenju programa.

Nakon službenog dijela programa kušali smo francuske specijalitete koje su pripremili učenici i njihove vrijedne obitelji i mogli smo razgledati radove učenika na panoima.

Hvala svima! Merci à toutes et tous!

Učiteljica francuskog jezika,

Ana Kuhar