7.b i 7.e u Slavoniji
Autor: IVANA PINTARIĆ, 17. 4. 2024.

Učenici 7. b i 7.e razreda odlučili su ove godine istražiti Slavoniju pa su tako u petak 12. travnja posjetili Osijek u pratnji svojih razrednica Ivane Pintarić i Ines Vađunec te nastavnica Marijane Lokotar i Mirjane Sušilović.

Na putu do Osijeka najprije smo se zaustavili u Virovitici gdje smo prošetali uz prekrasan dvorac Pejačević. Sljedeće zaustavljanje je u mjestu Noskovci gdje smo posjetili centar Dravska priča. U ovom smo posjetiteljskom centru ostali oduševljeni različitim sadržajima, prekrasnom prirodom i zanimljivim pričama koje smo čuli. Naučili smo nešto o šišmišima i sovama te o pticama koje se nastanjuju uz rijeku Dravu. U prostoru multimedije upoznali smo se s ugroženim staništima, doznali da se Centar brine za bolesne rode, orlove ili kornjače, gledali kroz mikroskop različite uzorke iz prirode, naučili što se nalazi u kapljici dravske vode ili kako izgleda dabrova jazbina. Na vrlo zanimljiv način mogli smo naučiti važnost očuvanja prirodne baštine i sve što mi možemo učiniti za očuvanje prirode.

Naše smo putovanje nastavili u Osijeku. Po dolasku u grad, prošetali smo središtem grada te šetnicom uz Dravu, a nakon ručka skelom (kompom) došli smo na drugu obalu Drave gdje smo posjetili Zoološki vrt. Posebnost osječkog zoološkog vrta je to što je to jedini zoološki vrt u Hrvatskoj u kojem možemo vidjeti žirafu. Oduševile su nas i mnoge druge vrste koje smo sreli u vanjskom dijelu vrta, terarijima ili akvarijima.  Nakon zoološkog vrta uputili smo se u Malakološki muzej (Muzej školjaka i vodenog svijeta) gdje smo čuli mnogo zanimljivih priča, vidjeli neke od vrlo rijetkih primjeraka školjaka, riba, amonita i fosila. Vidjeli smo čak i zub megalodona!

Na kraju naše terenske nastave razgledali smo Tvrđu, vidjeli spomenik kuge, Vodena vrata, Arhiv Slavonije i crkvu svetog Mihovila. U šetnji Tvrđom pojeli smo i sladoled u najpoznatijoj osječkoj slastičarnici te se prepuni dojmova i novih znanja zaputili prema Koprivnici. Učenici su na cijeloj terenskoj nastavi bili zainteresirani za sadržaje te su rado sudjelovali u svim aktivnosti!