Tjedan čokolade u petim razredima
Autor: Ines Vađunec, 31. 1. 2016.

Uz nju se od davnina pričaju slatke priče o moći i ljubavi. U doba starih civilizacija imala je čak vrijednost suhog zlata. Ona je posebna, mirisna, slasna i jedinstvena – pogađate, to je čokolada.

Kako bi se ovom, mnogima omiljenom slatkišu, posvetila posebna pažnja, a usput usvojile i neke od nastavnih jedinica iz hrvatskoga jezika, učiteljice Tanja Galić Bermanec i Ines Vađunec, odlučile su svojim učenicima petih razreda organizirati Tjedan čokolade.

U razdoblju od 25. do 29. siječnja 2016. vladalo je veliko veselje na satima Hrvatskoga jezika gdje su učenici svaki dan saznavali nešto novo o čokoladi. Upoznali su  početke čokolade koji sežu u davnu prošlost kad je narod Maya uočio čari kakaovca iz kojeg se dobiva kakao potreban za proizvodnju čokolade, odnosno, kako su je oni zvali - gorke vode. Pratili su razvojni put čokolade od Srednje i Južne Amerike do Europe te saznali brojne zanimljivosti o njoj. Učenici su u skupinama, uz glazbenu pratnju himne Tjedna čokolade Chocolate choco choco koju su mnogi pjevušili cijeli tjedan, izrađivali osmosmjerke, križaljke, rebuse, pjesme, labirinte, igre asocijacija vezane uz čokoladu. Čak su se uz slatke tekstove lakše vježbali i padeži. Slušali su i čitali ulomke iz romana engleskog književnika Roalda Dahla Charlie i tvornica čokolade te razgovarali o njima i analizirali ih. Gledali su i istoimeni film Tima Burtona te se divili veličanstvenosti tog svijeta mašte. Pisali su sastavke o svom zamišljenom posjetu čarobnoj tvornici čokolade, uspoređivali književni predložak i film te opisivali likove iz tih djela. Zadnji sat u tom slatkom tjednu zaokružen je donošenjem najdražih čokolada učenika. Učenici su na ovaj način kroz igru, knjigu i film naučili nešto novo i pritom se odlično zabavili. Idući tjedan za učenike se sprema još jedno iznenađenje kojim će zaokružiti ovaj projekt.

Ines Vađunec, prof.