Učenici 7.d i 7.e razreda upoznali slavne Koprivničance
Autor: Ines Vađunec, 11. 3. 2016.

Učenici 7.d i 7.e razreda naše škole posvetili su nekoliko sati hrvatskoga jezika proučavanju i usvajanju novih pojmova – biografije i autobiografije. Nakon što su pročitali nekoliko biografskih i autobiografskih tekstova te uočili sličnosti i razlike među njima, došlo je vrijeme da naučeno primijene u praksi.

Primjena novih pojmova bila je povezana s istraživačkim zadatkom. Učenici su se podijelili u parove te su izabrali jednu od ponuđenih koprivničkih ličnosti. Cilj ovog projekta bio je upoznati obilježja biografije i autobiografije na primjerima životopisa poznatih Koprivničanaca. Među koprivničkim vipovcima našli su se Zlata Bartl, Fran Galović, Đuro Sudeta, Žarko Dolinar, Slavko Lowy, Božidar Prosenjak, Đuro Ester, Antun Nemčić... Za mnoge od njih učenici nisu nikada čuli pa je ovo bila odlična prilika da se bolje upute u životopise ljudi koji su obilježili povijest njihova grada.

Učenici su trebali proučiti literaturu o odabranoj poznatoj osobi i uputiti se u njen rad. Jedan je učenik pripremao autobiografiju, a drugi biografiju. Nakon proučene i oblikovane građe, učenici su usmeno izlagali u odabranoj osobi. Neki su uz izlaganje pripremili prezentaciju, neki knjižicu s podacima o poznatom Koprivničancu, dok su oni hrabriji i odglumili zadanu osobu.  Učenici su također imali zadatak pronaći ulicu posvećenu odabranoj osobi kako bi vidjeli je li grad Koprivnica prepoznao važnost svojih istaknutih pojedinaca.

Ovim su zadatkom razvijali svoje istraživačke sposobnosti i znatiželju, pronalazili različite izvore informacija i koristili se njima te procjenjivali njihovu pouzdanost. Ujedno su vježbali svoje govorničke vještine i sposobnost argumentacije te samostalno pripremali usmeno izlaganje u 1. i 3. osobi. Najveći aplauz očekivano su zaslužili glumci koji su svojim uvjerljivim nastupima dobro nasmijali i razveselili publiku te ih naučili da prepoznaju važnost i značaj poznatih Koprivničanaca.

Ines Vađunec

Josipa Lončar i Antonela Žganec iz 7.d (Božidar Prosenjak)

Sara Tetec i Lorena Kraljić iz 7.d (Ivan Generalić)

Ivona Huđ i Julia Kuhar iz 7.e (Antun Nemčić)