« Ožujak 2024 »

Svjetski dan Roma
Autor: Vesna Auer Gregor, 13. 4. 2016.

U sklopu obilježavanja Svjetskog dana Roma  u školi je održan prigodan program, sudjelovali smo na 7.okruglom stolu u Knjižnici i čitaonici „Fran Galović“ koji je posvećen nastojanjima da se poboljša položaj Roma u društvu, a naši plesači i pjevači sudjelovali su u središnjem programu prilikom svečanog obilježavanja ovog dana u dvorani Domoljub.

Učenici drugih i četvrtih razreda  obilježili su Svjetski dan Roma kratkim programom. Učiteljica Edita Sinjeri Štefanek  pripremila je zanimljivu prezentaciju Što znamo o Romima?  i učenike upoznala s djelićem bogate povijesti, kulture i tradicije Roma.

Emina Horvat iz 4. c razreda recitirala je pjesmicu na romskom jeziku, a njena sestra Valentina Horvat učenica 6. b razreda prevela ju je  na hrvatski jezik.

Uvijek atraktivna Romska plesna skupina pod vodstvom učiteljice Ines Turk izvela je trbušni ples i romsko kolo.

Zbor učenika nižeg uzrasta pod vodstvom učiteljice Kristine Bunić Lovrek  otpjevao  je pjesme Zelena šumo i Đurđevdan na hrvatskom i romskom jeziku.

U  Knjižnici i čitaonici „Fran Galović“  predstavnice naše škole, logopedinja Jadranka Bosanac  i pedagoginja Andreja Benkus, sudjelovale su u radionicama na kojima je tema bila Mogućnosti podrške osnaživanju naših romskih članova zajednice korištenjem Europskog socijalnog fonda 2014.-2020.

Nakon stručnog skupa, program središnje proslave Svjetskog dana Roma nastavio se glazbeno-kulturnim programom u Domoljubu na kojem je nastupio naš mali zbor i Romska plesna skupina.

Jeste li znali da su romskog porijekla bili jedan od najvećih slikara Pablo Picasso, kralj rock and rolla Elvis Presley,  komičar  Charlie Chaplin?

Obilježavanjem Svjetskog dana Roma željeli smo učenike upoznati s dijelom bogate tradicije Roma, bolje upoznati naše učenike Rome i tako doprinijeti  boljem međusobnom razumijevanju, uvažavanju i prihvaćanju različitosti.

Edita Sinjeri Štefanek i Vesna Auer Gregor