« Ožujak 2024 »

Ines i Lana u konkurenciji sa srednjoškolcima osvojile zavidne rezultate na međunarodnom natjecanju iz matematike
Autor: Mara Grašić, 15. 4. 2016.

Članovi Udruge mladih koprivničkih matematičara "UMKOM", koja djeluje u sklopu županijskog Centra izvrsnosti natjecali su se na europskom natjecanju EUROmath. Sudjelovalo je 13 učenika i to Klara Jakopanec, Ena Jantolek, Nikolina Šuka i Antonela Podravec (OŠ Andrije Palmovića, Rasinja), zatim Karlo Rajn (OŠ A. N. Gostovinski) te naši učenici Ines Kolar, Kaja Sertić, Antun Hemetek, Tin Prvčić, Irina Vučković, Ana Marija Habdija, Lana Deverić i Filip Jakupec.

Natjecanje se odvijalo u dvije faze. Učenici su prvo slali svoje radove putem interneta, i ako su zadovoljili kriterije pozvani su da iste prezentiraju pred komisijom i ostalim sudionicima iz cijele Europe. Tom prilikom ocjenjivale su se kvaliteta rada, prezentacijske vještine i poznavanje engleskog jezika.

Teme koje su učenici prezentirali u Solunu od 30.3. do 3.4. 2016 su Matematika i sport, Matematika i ekonomija, Matematika i glazba, Matematika u stripu, Matematika u prirodi, Matematika u životu te Povijest matematike.

Naše učenice Ines Kolar i Lana Deverić osvojile su zavidne rezultate, dijele treće mjesto u konkurenciji sa srednjoškolcima (1. i 2. mjesto osvojili su gimnazijalci iz Poljske i Bugarske). Komisiju su oduševile Lanina i Inesina tema (Ines je prezentirala Matematiku u sportu, a Lana Matematiku i ekonomiju). Tin Prvčić, također naš učenik, natjecao se u dvije kategorije: MATHpresentation te MATHfactor. Njegov rad Enkripcija podataka govori o načinu na koje računalo štiti podatke koji se šalju preko interneta i uvršten je među pet najboljih radova.

U ovom projektu sudjelujemo već dvije godine i zahvaljujemo se županiji koja četiri godine financira Centar izvrsnosti (gdje učenici pripremaju ovakve i slične radove). Zamjenik župana Ivan Pal upriličio je prijem za trinaestero učenika iz Centra izvrsnosti te njihovu mentoricu Maru Grašić u sjedištu Koprivničko-križevačke županije.

Zamjenik Pal  u svom obraćanju zaželio je svim prisutnima dobrodošlicu te istaknuo važnost matematike u društvu: „Vrlo nam je važno da su ljudi u društvu okrenuti matematici, općenito prirodnim znanostima.“

Dodao je da je Centar izvrsnosti uvelike bitan projekt te da mu je ideja od samog početka bila poticati i stvarati uvjete da se određena grupa mladih približi, a županija predstavi u inozemstvu. Na kraju svog govora zahvalio je svima i čestitao na postignutim rezultatima, a željama se pridružila i pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, znanost, sport i nacionalne manjine Branka Cuki.

Vesna Želježnjak, koprivnička gradonačelnica, sa svojim suradnicima, održala je prijam za mlade koprivničke matematičare te ih uz riječi pohvale nagradila i ulaznicama za kino.

Zadovoljstvo postignutim rezultatima matematičara nije krio ni ravnatelj Krešo Grgac koji je također čestitao učenicima na izvrsnom uspjehu. Mentorica Mara Grašić zahvalila je svim donatorima (Županija, Grad, Podravka, Ligo Grupa D.o.o, Jenako Trade d.o.o, Jobi d.o.o, Rasinja, Rasco  d.o.o, Heba d.o.o, LPT d.o.o) koji su sufinancirali ovaj projekt.

S učenicima se nastavlja intenzivno raditi što dokazuju dva predstojeća projekta: Mathema u Koprivnici, i Matematika u svijetu financija na kojima radi projektni tim: Marina Njerš, Ksenija Varović, Hrvoje Šelimber, Nenad Solić i Mara Grašić, svi djelatnici Centra izvrsnosti i članovi „UMKOM“