Šuma – izvanučionička nastava četvrtih razreda
Autor: Dragica Ljubić, 24. 4. 2016.

Topli proljetni petak i Dan planete Zemlja, 22. travanj 2016. iskoristili su učenici četvrtih razreda matične škole kako bi znanja o šumi stečena u učionici sa svojim učiteljicama Ines, Editom, Marijom i Dragicom, provjerili u prirodnom okruženju.

Posjet šumi organiziran je u suradnji sa Šumarijom Koprivnica i gospođom Marinom Juratović. Na poziv učiteljica za suradnju u upoznavanju životne zajednice šume odazvao se i Franov tata, gospodin Krešimir Krapinec, izvanredni profesor na Šumarskom fakultetu u Zagrebu.

Oni su učenicima na zanimljiv, pristupačan i poučan način približili bogat biljni i životinjski svijet naših šuma.

Učenici su kroz šetnju šumskim poučnim stazama izletišta Crna Gora upoznali tajanstveni šumski svijet ove životne zajednice.Vodiči kroz šumu su učenike upoznali s autohtonim vrstama listopadnog drveća, razlikama između njih po kori, listu i plodovima. Učenici su procjenjivali visinu pojedinog stabla. Šuma je dom mnogim šumskim životinjama, pticama i kukcima. Učenici su upoznavali i šumske biljke i životinje, te uočavali njihovu međusobnu povezanost, učili su o važnosti gospodarenja šumama, te potrebi njezina očuvanja. Podijeljeni u skupine dramatizirali su igrokaz uz Dan planete Zemlja, pantomimom dočaravali život u šumi, radili otisak kore drveta, čitali priče o šumi, procjenjivali čistoću šume, prepoznavali ptice i kukce, sakupljali listiće različitih oblika.

Učenici su, osim što su proširili svoja znanja o šumi, uživali na svježem šumskom zraku te poželjeli više ovakvih školskih dana.

Vrijeme u šetnji, učenju, igri i zajedničkom druženju brzo je prošlo, ali doživljaj šumskog zelenila još će dugo ostati u sjećanju učenika i njihovih učiteljica.

Zahvaljujemo se našim domaćinimana Šumarije Koprivnica i gosp. Krapincu na vremenu i trudu i pruženom doživljaju i novom iskustvu.

Lijepa misao o šumi: " Šuma najljepše pjeva."  Ljiljana Molnar Talajić

Učiteljice: Dragica Ljubić, Marija Petras, Edita Sinjeri-Štefanek, Ines Turk