« Ožujak 2024 »

Knjiga nije hrana, ali je poslastica! Tin Ujević
Autor: Tanja Galić Bermanec, 24. 4. 2016.

I petaši su se osladili u četvrtak i petak kako bi obilježili Dan hrvatske knjige (22.travnja).

Naime, marljivo smo mjesec dana skupljali najstarije knjige iz obitelji kako bismo u prostoru naše školske knjižnice napravili izložbu povodom Dana hrvatske knjige. Najstarija nam dolazi iz davne 1809. godine. Hvala vlasnicima!

Na satima hrvatskoga jezika učenici 5. a, c, d, i e imali su priliku doznati tko je otac hrvatske književnosti (Marko Marulić, Judita), gdje je izumljen papir, tko je zaslužan za tiskarski stroj, koja je najstarija knjiga na svijetu, kako izgleda najveća i najmanja knjiga na svijetu te koja su najčitanija i najprodavanija knjiga na svijetu.

Učenici 5.a i c izrađivali su straničnike inspirirani idejom svog vrlo kreativnog prijatelja iz 5.a razreda Josipa Mikulića koji je vodio obje radionice za njihovu izradu.

Svi smo ispunjavali listiće u kojima smo doznali nešto o najdražim knjigama/pričama/slikovnicama iz djetinjstva, o najdražoj knjizi 1.-5.razreda te knjizi koju bismo preporučili ostalima da svakako pročitaju.

Nadamo se da smo obilježavanjem ovoga dana potaknuli barem nekolicinu učenika da posegnu za pokojim naslovom s obzirom da smo  svjedoci vremena u kojem je interes za knjigu i čitanje u stalnome padu i u kojem kultura čitanja i pismenosti sve više izumire. Budući da se sklonost čitanju razvija od najranije dobi, osobito je važno posebnu pažnju posvetiti čitanju djeci i dječjem čitanju, prije svega zato što čitanje pozitivno utječe i na njihov emocionalni razvoj i na njihove jezične sposobnosti − potiče pamćenje i maštu, poboljšava pažnju, produbljuje znanje, razvija osjetljivost za drugoga, jača samopouzdanje.

Naš prilog završit ćemo riječima Marka Twaina, poznatog američkog književnika,

Dobri prijatelji, dobre knjige i čista savjest: to je idealan život.

učiteljice HJ

Ines Vađunec i Tanja Galić Bermanec