Terenska nastava sedmih razreda povodom Dana planeta Zemlje
Autor: Ines Vađunec, 26. 4. 2016.

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja u mnogim zemljama diljem svijeta kako bi ljudi bar na jedan dan promislili o svom odnosu prema Zemlji. Tada nas se pokušava podsjetiti na stanje u kojem je planet na kojem živimo, ukazuje nam se na problem zagađenja te nas se pokušava potaknuti na poboljšanje kvalitete životne sredine. Taj je dan prilika da nizom aktivnosti proslavimo taj važan datum.

S ciljem podizanja ekološke svijesti naših učenika sedmih razreda, organiziran je integrirani dan povodom Dana planeta Zemlje 22. travnja 2016. Učenici su posjetili pročistač i kompostište u Herešinu, reciklažno dvorište u Dravskoj ulici u Koprivnici te izložbu u Domu mladih.

Prvo smo posjetili kompostište i građevinski otpad gdje nam je gospođa Mirica Hlevnjak objasnila što je to kompost, kako nastaje i čemu služi. Nakon toga smo obišli reciklažno dvorište u Dravskoj ulici u Koprivnici. Ondje smo vidjeli gdje završavaju žute vreće u koje odvajamo plastiku te kako se ona sortira i balira, tj. priprema za recikliranje. Saznali smo kamo možemo donijeti i odložiti neke opasne kemikalije iz kućanstva, tkanine i druge sekundarne sirovine. Nakon posjeta komposištu i reciklažnom dvorištu, učenici su stigli na pročistač.  Uz ljubazno vodstvo djelatnika KC voda imali su prilike vidjeti proces pročišćavanja vode te saznati podatke o kapacitetu pročistača, trajanju procesa pročišćavanja, kemikalijama koje se koriste te mnoge druge zanimljive informacije.

Obilježavanje Dana planeta Zemlje završili smo posjetom izložbi Otpad nije smeće Nenada Marinca u Domu mladih. Okupljenim učenicima obratio se sam umjetnik te djelatnica Komunalca koji su uputili učenike kako napraviti predivne skulpture od onoga što obično smatramo beskorisnim materijalima.

Ovom terenskom nastavom učenici su sigurno dobili još veći poticaj da čuvaju naš planet pazeći na potrošnju vode i energije te recikliranjem. Zahvaljujemo ljubaznim djelatnicima Komunalca i KC voda te Domu mladih koji su nam pomogli u realizaciji obilježavanja Dana planeta Zemlje.

Razrednice sedmih razreda:

Kristina Bunić-Lovrek