Učenici 7.e razreda i Filmske skupine posjetili HRT
Autor: Ines Vađunec, 6. 5. 2016.

Televizija je jedan od najzastupljenijih medija, i prema broju svakodnevnih korisnika, i prema količini praćenog sadržaja. Televizija je, u većini slučajeva, ravnopravni član obitelji jer je s nama od ranoga jutra do kasne večeri. Ona je stalno tu budući da nudi lako dostupne sadržaje za svakoga. Kako bi otkrili zašto je televizija danas toliko snažan medij, učenici 7.e razreda i Filmske skupine otišli su u Zagreb u posjet Hrvatskoj radioteleviziji.

U četvrtak 5. svibnja 2016. učenici su u pratnji učiteljice hrvatskoga jezika Ines Vađunec i školske knjižničarke Adrijane Hatadi krenuli na zanimljivu terensku nastavu u hrvatsku metropolu. Odmah po dolasku u Zagreb posjetili smo Hrvatsku radioteleviziju gdje nas je srdačno dočekala gospođa Nada Chedid koja nas je povela u dvosatni obilazak svih važnih prostorija na popularnom Prisavlju. Učenici su s velikim zanimanjem pratili izlaganje gospođe Chedid koja ih je uputila u povijest televizije u Hrvatskoj, njen značaj, kako nastaju njima poznate i omiljene emisije, gdje se one snimaju i kako ništa nije onako kako vidimo na televiziji. Prošli smo kroz redakciju informativnog programa, upoznali se s omiljenim meteorologom Zoranom Vakulom te voditeljem kviza Potjera Tarikom Filipovićem, bili na setu Voicea, prošetali dijelom 32 km dugih hodnika upoznajući taj pravi mali grad. Učenici su ostali oduševljeni brojnim televizijskim trikovima i malim tajnama televizijskoga zanata u koje ih je uputila gospođa Chedid, kao i spoznajom o tome kolik broj ljudi sudjeluje u izradi pojedinih televizijskih emisija.

Nakon kratkog odmora i okrijepe slijedio je drugi dio terenske nastave, obilazak Gornjeg grada uz kostimirano vodstvo gospođe Ive Sille iz udruge Secret Zagreb Walks koja je, odjevena u poznatu Crnu kraljicu, provela učenike od Katedrale do uspinjače usput im pričajući zanimljive priče o zagrebačkim legendama i predajama. Saznali smo mnoge zanimljivosti o vješticama, zmajevima, potresu, zagrebačkim književnicima, kulturi, znanosti i umjetnosti. Na učenicima zanimljiv, blizak i zabavan način gospođa Silla upoznala ih je sa starim Zagrebom i njegovim mističnim zakutcima. Obilazak je trajao sat i pol, a nakon jednominute vožnje uspinjačom i susreta s Matoševim kipom, obogaćeni za još jedno divno i korisno iskustvo, uputili smo se u ostvarivanje posljednje etape našeg dana u Zagrebu te krenuli u posjet Muzeju iluzija.

Relativno malen, ali izuzetno zanimljiv postav iličkog muzeja oduševio je učenike i na njih ostavio najsnažniji dojam. Uživalo se u brojnim optičkim varkama koje su rezultirale obiljem smijeha, igre i dobre zabave. Nakon kratkog odmora na Cvjetnom trgu uputili smo se prema Koprivnici.

Učenici su bili izuzetno zadovoljni viđenim, naučili su mnogo novih i korisnih stvari, bolje upoznali našu metropolu te proveli predivan sunčan dan u lijepom druženju i zabavi. Nadamo se da ćemo ovakav izlet ponoviti u skoroj budućnosti kako bismo još  bolje iskoristili brojne mogućnosti učenja i zabave koje nudi naš glavni grad.

Ines Vađunec