Učenici 7.e razreda obilježili Tjedan Crvenog križa
Autor: Ines Vađunec, 14. 5. 2016.

Crveni križ međunarodna je humanitarna organizacija sa sjedištem u Ženevi. Kao i svake godine, brojni volonteri i djelatnici posebno obilježavaju Tjedan Crvenog križa koji počinje 8. svibnja, Svjetskim danom Crvenog križa i Crvenog polumjeseca te rođendanom osnivača Henryja Dunanta, a završava 15. svibnja.

Kako bi saznali nešto više o djelatnostima koprivničkog ogranka Crvenoga križa te stekli korisna znanja i vještine, učenici 7.e razreda prisustvovali su radionici pružanja prve pomoći. U četvrtak 12. svibnja 2016. na Satu razrednika ugostili smo učiteljicu Lidiju Molnar koja vodi ekipu školskog Crvenog križa i članicu podmlatka Crvenog križa, bivšu učenicu naše škole Elizabetu Forjan. Lidija i Elizabeta ukratko su upoznale učenike s poviješću rada i organizacije Crvenog križa te ih uputile kako se i sami mogu volontiranjem uključiti u rad lokalnog ogranka ove važne humanitarne organizacije. Nakon izlaganja slijedio je praktični dio radionice. Gošće su izabrale nekoliko najčešćih primjera ozljeda kojima bi učenici mogli biti izloženi te ih poučile kako sanirati te ozljede. Saznali smo što učiniti kad nađemo osobu u besvjesnom stanju, kad naiđemo na povredu glave, ruke, ključne kosti, kako zaustaviti krvarenje iz nosa te smo dobili još niz korisnih savjeta. Učenici su sa zanimanjem pratili radionicu, uključivali se kao dobrovoljci te sami isprobali načine sanacije pojedinih ozljeda.

Zahvaljujemo Lidiji i Elizabeti na izuzetno zanimljivoj, poučnoj i korisnoj radionici te se radujemo budućoj suradnji.

Ines Vađunec