Frankofonija u našoj školi i završna priredba u Domu mladih
Autor: ANA Kuhar, 10. 6. 2016.

Učenici Osnovne škole Braća Radić i ove godine obilježili su Mjesec frankofonije, slavlje svih frankofona i frankofila u svijetu. Posjetili smo Dom mladih i Kino Velebit, a u našoj školi, Frankofoniju smo obilježili pjesmom, glumom, prezentacijama i degustiranjem francuskih zalogaja. Na završnoj priredbi učenika francuskog jezika u Domu mladih predstavile su nas učenice 5.r. Mia Sremec, Hana Rajtarić i Dora Marinac.

Svake godine u mjesecu ožujku sve zemlje svijeta u kojima se francuski jezik govori ili uči slave francuski jezik i kulturu. Učenici trećih, petih, šestih i sedmih razreda nazočili su koncertu francuskih skladatelja u izvedbi učenika Umjetničke škole Fortunat Pintarić u Domu mladih i besplatnim kino projekcijama u Kinu Velebit.

A u našoj školi, Frankofoniju smo obilježili pjesmom, glumom, prezentacijama i degustiranjem francuskih zalogaja. Svi koji su nazočili priredbi 30. ožujka naučili su nešto o francuskoj kulturi, povijesti, gastronomiji i pokvarenom telefonu. Program su vodili Mia Sremec, učenica 5r., i Marko Sinjeri, učenik 6.r.

Na početku su nam naši gosti, Franceki, djeca predškolske dobi s učiteljicom Irenom Novak iz Udruge Francuski krug Koprivnice otpjevali par pjesmica i naučili nas Bratec Martin, Frère Jacques, na francuskom i dijelove tijela.

Nakon toga, učenici 3. razreda, Lucija Horvat, Jakov Novak, Lovro Evačić i Lucija Đukin, polaznici francuske igraonice, naučili su nas pozdravljati i brojati na francuskom.

Učenice 5. razreda, Mia Sremec i Hana Rajtarić u pratnji Nine Njegovec i Dore Marinac, odnosno Augusta i Luja Lumièrea predstavile su francuske izumitelje Braću Lumière.

Zatim, 15 učenika iz 5., 6. i 7. razreda izveli su predstavu Elle court la rumeur , Glasina se brzo širi...U predstavi su sudjelovali: (5.r.) Dora Marinac, Nina Njegovec, Lovro Priselec, Hana Rajtarić, Danea Rakita, Martin Sović, Mia Sremec, (6.r.) Paola Markešić, Enya Sever, Marko Sinjeri, Ena Omrčen-Čeko, Ema Suvalj, (7.r.) Mihaela Matijević, Helena Pongrac i Tara Remenar.

Učenice 7. razreda, Petra Ivković i Josipa Sever ispričale su nam tko je bila Edith Piaf, francuska pjevačica šansone nakon čega smo i poslušali njenu najpoznatiju pjesmu La vie en rose.

I na kraju, kao uvod u degustaciju istih, učenici 6. razreda Patrik Peica i Ela Bebek predstavili su nam recept za palačinke.

A 7. lipnja, učenici naše škole pozvani su u goste malim Francekima. Učenice 5.r. Mia Sremec, Hana Rajtarić i Dora Marinac predstavile su nas na završnoj priredbi u Domu mladih.

Hvala svima na sudjelovanju i vidimo se sljedeće godine :)