Učenici 8.e posjetili izložbu o Vinku Vošickom
Autor: Ines Vađunec, 10. 10. 2016.

U ponedjeljak 10. listopada 2016. učenici 8.e razreda u sklopu Sata razrednika posjetili su izložbu Vinko Vošicki, koprivnički knjižar, tiskar i nakladnik u Muzeju grada Koprivnice.

Oblačan dan iskoristili smo za šetnju do gradskog muzeja gdje nas je dočekala kustosica Maša Zamljačanec. Održala nam je kratko izlaganje o životu i radu Vinka Vošickog, poznatog koprivničkog tiskara u razdoblju između dva svjetska rata.

Učenici su mogli saznati detalje o njegovim nakladničkim poduhvatima među koje se ubraja pokretanje časopisa Književna republika čiji je urednik poznati književnik Miroslav Krleža, pokretanje Sabranih dela Miroslava Krleže, kao i objavljivanje romana Careva kraljevina te Zlatni mladić Augusta Cesarca, zahvaljujući kojima postaje jedan od poznatijih hrvatskih nakladnika. Pokrenuo je i Svjetsku biblioteku u kojoj je objavljeno više od 60-ak naslova poznatih svjetskih pisca poput romana Karla Maya, pustolovnih pripovijetki pod naslovom Putne pustolovine Kurta Gafrana, brojnih pučkih kalendara, raznih priručnika, sanjarica i kuharica te pedagoške i metodičke literature.

Nakon razgleda ove vrlo bogate i zanimljive zbirke učenici su mogli sudjelovati u radionici ručnog analognog tiska. Tijekom jednosatne radionice proučili su sve faze nastanka plakata - od razvoja koncepta do konkretne izrade. Izrezivali su slova od papira i krumpira te bojama nanosili tekst na podlogu.

Zahvaljujemo Muzeju grada Koprivnice i posebno Maši Zamljačanec na izuzetno poučnom i zanimljivom izlaganju i radionici.

Ines Vađunec