Čitateljski klub posjetio Interliber
Autor: Ines Vađunec, 13. 11. 2016.

Početkom ove školske godine inicijativom učiteljica hrvatskoga jezika Tanje Galić Bermanec i Ines Vađunec pokrenut je školski čitateljski klub. Budući da je uočeno da sve manje učenika čita, da je njihovo razumijevanje teksta na niskim granama, a rječnik sve siromašniji, odlučile smo pokrenuti ovaj oblik rada na tekstu.

Čitateljski klub okuplja nekolicinu učenika šestih i osmih razreda, zaljubljenika u knjigu i čitanje, druženje i kvalitetno provedeno vrijeme. Trenutni članovi su šestaši Lana Strugar, Lovro Priselac i Zara Grbeš te osmašice Sara Tetec, Magdalena Međimorec i Antonela Žagar. Tijekom školske godine predviđa se niz zanimljivih aktivnosti vezanih uz poticanje čitanja i ljubavi prema pisanoj riječi. Klub se sastaje dvaput mjesečno, jednom kako bismo analizirali pročitano djelo, a drugi put da provedemo neki od zacrtanih planova.

Cilj ove aktivnosti je da se ponajviše razvije kritički stav prema pročitanom djelu i da se radi na razumijevanju teksta. Biraju se knjige koje su učenicima zanimljive i potiču ih na promišljanje i donošenje sudova o pojedinim problemima iz djela. Nije riječ o klasičnom pristupu knjizi kao što se radi kad se čitaju lektirna djela već se vodi rasprava o pročitanoj knjizi uspoređivanjem s primjerima iz svakodnevnog života te kritičkim promišljanjem stavova iznesenih u djelu.

Čitateljski klub na Interliberu

Kako bismo u potpunosti uronili u svijet knjiga, odlučili smo u subotu 12. studenog 2016. posjetiti zagrebački Interliber – 39. međunarodni sajam knjiga i učila koji se već tradicionalno obilježava na Zagrebačkom velesajmu. Riječ je o pravom raju za knjigoljupce. Na sajmu smo proveli gotovo tri sata uživajući u obilju knjiga koje su ponudili brojni izdavači. Posjetili smo sve štandove u paviljonima 5 i 6, a uz knjige, uživali i u robotima i brojnim popratnim sadržajima.

Neki su odmah poslije sajma zaronili u knjigu

S Marijom Jurić Zagorkom

S Augustom Šenoom

Nakon sajma prošetali smo centrom Zagreba i poslikali se s dva velika hrvatska književnika Augustom Šenoom i Marijom Jurić Zagorkom. Iako promrzli i pokisli, uživali smo u ovom bogatom danu, zajedničkom druženju i razgovoru te smo se punih vrećica knjiga vratili u našu Koprivnicu.

Ines Vađunec