Ovaj tjedan: 1953

POKAŽIMO LJUBAV U TJEDNU SOLIDARNOSTI
Autor: Lidija Petras, 14. 12. 2016.

„Bila je hladna zimska noć. Snijeg je padao i počelo se smrkavati. Bila je posljednja večer u godini – večer uoči Nove godine. Po toj hladnoći, mračnom ulicom išla je jedna gologlava i bosonoga djevojčica…“

Ovako započinje a posebno tužno završava dobro nam poznata Andersenova bajka. Na satovima lektire ona je duboko ganula i dotakla srce baš svakog učenika u 2.d razredu. Svi bi rado utoplili, nahranili, utješili i zagrlili djevojčicu iz spomenute bajke. Ali, ona je lik iz bajke a bajke nisu stvarne. Da u dječjim glavicama ne ostanu osjećaji tuge i nemoći, osvrnuli smo se na sve one djevojčice i dječake u svome gradu, kojima često roditelji ne mogu priuštiti raskošan blagdanski stol i odlučili pomoći.

Tako smo 13. prosinca, u pratnji naših učiteljica, Lidije Molnar i Renate Blažinec, s rukama punim prehrambenih namirnica, krenuli put Socijalne samoposluge koja djeluje unutar Gradskog društva Crvenog križa. U tijeku je, naime,  tjedan solidarnosti (od 8. do 15. prosinca) koji pruža priliku svim ljudima toplog i humanog srca da pomognu potrebitima.

U prostorijama samoposluge učenici su sa zanimanjem pratili ravnateljicu Crvenog križa i saznali kako djeluje samoposluga, koliko korisnika se njome služi, ali  i koje su ostale djelatnosti  kojima se bavi Gradsko društvo. Učenici su izradili i božićne čestitke za korisnike samoposluge te pročitali poruke koje su napisali u njih.

U školu smo se vratili sretni, znajući da smo nekome uljepšali predstojeće blagdane.

Svoj humanitarni rad, započet još u prvom razredu, nastavljamo i dalje uz svesrdnu podršku roditelja, jer humanost i solidarnost se uče od malih nogu.

Lidija Molnar i Renata Blažinec