Međunarodni dan sreće
Autor: Andreja Ivančić, 20. 3. 2017.

20. Ožujka obilježava se Međunarodni dan sreće, dan koji slavi krajnji ideal kojemu svi težimo – sreću. Nije bitno zovemo li ju felicidad, glűck ili happiness, na sreću se rijetko žalimo, nikad ju ne mrzimo i uvijek ju želimo.

Opća skupština Ujedinjenih naroda je 28. lipnja 2012. godine proglasila 20. ožujka Međunarodnim danom sreće. Članovi skupštine došli su do zaključka da je potraga za srećom i njezino ostvarenje glavni cilj i pokretač svakog čovjeka. Siromaštvo, glad, nezaposlenost i bolest sprječavaju velik postotak stanovnika Zemlje da se približi ovom cilju, stoga bismo se na ovaj dan trebali sjetiti i onih koji nemaju puno sreće, te se zapitati što mi možemo učiniti da povećamo sreću u svijetu?

Čini se da je za svakoga sreća nešto drugo, no većina se ipak vodi za onom poslovicom – sreća je stvarna samo kada se s nekim dijeli. Stoga proslavimo sreću, zaboravimo sve barijere i prepreke koje nas dijele, pružimo ruku pomirenja jedni drugima, pomažimo si međusobno u svakom smislu da, na taj način, učeći jedni od drugih, postanemo bolji ljudi. Svatko od nas može pokrenuti promjenu, učiniti sebe i druge sretnima, samo je bitna volja.

U našoj školi Međunarodni dan sreće proslavljen je u već tradicionalnom druženju predstavnika petih i šestih razreda, članova Vijeća učenika naše škole i te Vijeća učenika OŠ Sokolovac.

Druženje su vodile školske pedagoginje, Andreja Ivančić i Goranka Teodorčević. Za učenike su pripremile radionicu pod naslovom „Isti smo, a različiti“ čiji je cilj bio potaknuti učenike da putem zajedničkog druženja pokušaju uvidjeti što to znači biti isključen ili uključen u neku grupu, da upoznaju stereotipe i predrasude i nauče poštivati različitosti.

Osim učenjem, učenici su dan sreće proslavili i na najljepši mogući način - igranjem i druženjem te sklapanjem novih prijateljstava.