« Ožujak 2024 »

Frankofonija 2017.
Autor: ANA Kuhar, 31. 3. 2017.

I ove školske godine, učenici naše škole koji uče francuski jezik obilježili su Mjesec frankofonije koji slave svi frankofoni i frankofili tijekom mjeseca ožujka.

Dana 15. ožujka u dvorani Doma mladih učenici šestih i osmih razreda prisustvovali su Koncertu francuskih skladatelja koji nam je pripremila Umjetnička škola Fortunat Pintarić. Čuli smo skladatelje poput H. Lemoin, J. Massenet, C. Saint-Saens, J. Avignon, C. Debussy, R. Clerisse, J.M. Damase i poljaka F. Chopina.

U Kinu Velebit, od 27. do 29. ožujka, učenici šestih i osmih razreda gledali su besplatne frankofone igrane i crtane filmove. Istaknuli bi crtani film Ma vie de courgette/Moj život kao tikvica koji prikazuje djecu bez roditelja i život u domu za nezbrinutu djecu i igrani film Les Héritiers/Nalijeđe koji progovara o temi holokausta i odnosu tinejđera prema toj teškoj temi.

Predzadnji dan mjeseca ožujka u našoj školi pripremili smo priredbu povodom Frankofonije. Moramo najprije zahvaliti lektoru francuskog jezika Marienu Mercieru na tekstualnom predlošku za lutkarsku predstavu i nastavnici Sanji Pakasin i njenoj likovnoj grupi na izradi kulise.

Na početku, naši dragi gosti iz Francuskog kruga Koprivnice, Franceki, otpjevali su nam desetak francuskih pjesmica.

Nakon toga, učenici šestih razreda, predstavili su najpoznatije francuske stereotipe.

Učenici trećih razreda, polaznici francuske igraonice, otpjevali su pjesmicu o marionetama i predstavili su nam marionete za lutkarsku predstavu.

Učenici osmih razreda pojasnili su što su to marionete, ispričali nam o povijesti, umjetnosti i upotrebi marioneta nekad i danas.

I na kraju, učenici sedmih razreda izveli su lutkarsku predstavu o francuskim i hrvatskim stereotipima u dva čina.

Čestitke svima koji su nastupili! Merci à toutes et à tous!

Zahvaljujemo mnogobrojnoj publici te Udruzi Francuski krug Koprivnice na omogućenoj zakusci. Imali smo prilike probati odlične kroasane, francuske sireve i frankofone čokoladice.

Vidimo se i sljedeće godine!

A bientôt!